Turysci.pl
certyfikat Covid

fot. Pixabay/ valerioerrani

Ważność certyfikatów covidowych skrócona. MZ podało szczegóły

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

1 lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni – wynika z komunikatu Ministra Zdrowia. Skrócony zostanie także okres ważności dokumentu po dawce przypominającej.

Certyfikaty COVID do tej pory ważne były przez 12 miesięcy od przyjęcia pełnego preparatu. Następnie ogłoszono, że przyjmując dawkę przypominającą, można wydłużyć jego ważność o kolejny rok. Od 1 lutego oba te terminy ulegną jednak skróceniu.

Krupówki

Awantura na Krupówkach. Wideo ze zdarzenia obiegło sieć

CZYTAJ DALEJ

Certyfikaty COVID będą ważne krócej

- Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – wynika z komunikatu.

Jak przekazano, nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Ponadto skróceniu ulegnie także termin ważności dokumentu liczony od daty przyjęcia dawki przypominającej z 360 do 270 dni. Dotyczy to również certyfikatów wystawionych przed 1 lutego.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Ważna informacja dla podróżujących

Przypomnijmy, że głównym celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. Dokument można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP.

- Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >