Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Wakacyjny raj zmienia zasady. Turystów czeka bardzo niemiła niespodzianka
Dorota Witt
Dorota Witt 21.04.2023 12:08

Wakacyjny raj zmienia zasady. Turystów czeka bardzo niemiła niespodzianka

Tajlandia
Fot. Pixabay

Odzwyczailiśmy się już od wszystkich obostrzeń, które obowiązywały w kraju i za granicą w dobie pandemii. Kiedy wydawało się, że naszym wakacyjnym planom nic już nie jest w stanie zagrozić, bo znów można swobodnie podróżować, w popularnym wśród turystów kraju wracają maseczki, koniecznie z filtrem. Zagrożenie jest duże.

W Tajlandii wracają maseczki ochronne

Tajlandia jest wakacyjnym marzeniem wielu turystów z całego świata. Choć w ostatnich latach popularność tego kierunku wśród polskich podróżnych nieco spadała, po pandemii dało się zauważyć ponowne oczarowanie azjatyckim krajem, jego wyjątkową kuchnią, niecodzienną przyrodą i ciekawą kulturą. Wiele wskazuje na to, że zainteresowanie egzotycznym miejscem znów spadnie, bo zrobiło się tam niebezpiecznie.

 

 

Ruszył śladami Roberta Makłowicza. Odtwarza kadry z programów "pierwszego kucharza RP" Dantejskie sceny na lotnisku w Krakowie. Byli dużo wcześniej, ale samolot odleciał bez nich

Smog w Tajlandii. To zniechęca turystów

Noszenie maseczek ochronnych z filtrem jest zalecane w Tajlandii nie z uwagi na możliwość zakażenia się koronawirusem, a przez zanieczyszczenia. Smog jest tam tak dokuczliwy i tak bardzo wpływa na zdrowie, że wielu nie wyobraża sobie wyjść na ulicę bez maseczki. Zwłaszcza chorzy na astmę i inne choroby płuc, dzieci i osoby starsze najszybciej mogą się zatruć smogiem i długo odczuwać negatywne tego skutki.

Już w marcu aktywiści i ekolodzy ostrzegali przed dramatyczną sytuacją. Wtedy najgorzej było w Bangkoku.

- To post-pandemiczny powrót do normalności. Dlatego ten rok jest szczególnie zły dla Tajlandii. W dodatku, w tym roku spadło mniej deszczu w porównaniu do ostatniego – wyjaśniła lokalnym mediom Alliya Moun-Ob z oddziału Greenpeace w Tajlandii.

 

 

 

Zanieczyszczenia powietrza to tez problem w Pakistanie i Indiach

Najgorzej jest w lubianym przez turystów regionie Chiang Mai. Tonie w szarej mgle niosącej zanieczyszczenia. Są dni, kiedy jest tak źle, że lokalne władze apelują o pozostanie w domach. Urzędnicy są kierowani na pracę zdalną. Ze smogiem usiłowano walczyć, m.in. rozsiewając wodną mgłę nad ulicami. Mimo to setki tysięcy osób od początku roku trafiły do szpitali.

Zanieczyszczenia powietrza przekraczające wiele razy dopuszczalne normy zniechęcają wielu do przyjazdu do Tajlandii. Perspektywa zwiedzania w maseczce na nosie i ustach w okresie, kiedy temperatury są bardzo wysokie, nie jest kusząca.

Równie krytyczna sytuacja panuje ostatnio w innych krajach. Maseczki z powodu smogu są zalecane m.in. w Lahore w Pakistanie i New Delhi.

Źródła: BBC, theguardian.com, rfa.org, aqicn.org