Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Rewolucja na Lotnisku Chopina. Żaden inny kraj w Europie nie ma takiej oferty
Dorota Witt
Dorota Witt 21.04.2023 09:25

Rewolucja na Lotnisku Chopina. Żaden inny kraj w Europie nie ma takiej oferty

Lotnisko
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Bilet? Jest. Pieniądze? Są. Telefon? Mam. Paszport? Ups. W tym momencie często przed samą podróżą turyści wpadali w panikę, bo dokument zgubili albo okazywało się, że jest nieważny czy też wciąż czekali na nowy, bo za późno złożyli wniosek. Teraz na rozwiązanie tego problemu i to przed samym lotem wystarczy kwadrans. Rewolucja na skalę europejską zaczęła się na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Na Lotnisku Chopina będzie można wyrobić szybko paszport. To opcja dla zapominalskich turystów

Od 20 kwietnia na Lotnisku Chopina w Warszawie można wyrabiać tymczasowe paszporty. Na miejscu będą robione do nich zdjęcia, tam też dokumenty będą drukowane. To ostatnia deska ratunku dla podróżnych, ale nie kolejny punkt składania wniosków paszportowych, jakie działają w urzędach wojewódzkich. Wyrobiony w porcie lotniczym dokument będzie miał ograniczone znaczenie. To rozwiązanie nowatorskie w skali Europy.

 

 

Dantejskie sceny na lotnisku w Krakowie. Byli dużo wcześniej, ale samolot odleciał bez nich Ciężarna żona sportowca leciała samolotem z dwójką dzieci. „Załoga kazała jej paść na kolana i sprzątać”

Na jakich zasadach będzie wydawany paszport tymczasowy?

Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił, że punkt został uruchomiony, bo zdarzało się wiele próśb dotyczących przyśpieszenia wydawania dokumentów paszportowych kierowanych do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ale także wojewodów.

- Postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym obywatele, którzy zapomnieli wyrobić paszportu, nie odebrali go z urzędu wojewódzkiego, myślą, że paszport jest jeszcze ważny, a okazuje się, że jest ważny np. tylko jeszcze przez dwa tygodnie i uniemożliwia odbycie podróży, będą mogli szybki paszport tu na lotnisku wyrobić, nie narażając się na dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu wylotu, czy też zmianą całej logistyki wakacyjnej, turystycznej - mówił Grodecki podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku.

Paszport wydany w punkcie na lotnisku będzie paszportem tymczasowym. Nie będzie to paszport biometryczny. Będzie ważny maksymalnie przez rok w zależności od długości podróży i przepisów kraju, do którego lecimy.

  • Będzie wydawany na podstawie biletu lotniczego. 
  • Paszport będzie drukowany na lotnisku; na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego. 
  • Opłata za wydanie paszportu będzie wynosić 30 zł. Będzie można zapłacić kartą. 

W jakich godzinach jest czynny punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie?

Grodecki przekonuje, że wyrobienie paszportu na lotnisku zajmie od 10 do 15 minut. Z tej opcji będą mogły skorzystać także osoby z podwójnym obywatelstwem, które przyjechały do Polski i rodzice, którzy potrzebują paszportu tymczasowego dla dziecka (konieczna jest zgoda obojga).

Punkt wyrabiania tymczasowego paszportu będzie czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 10. Niewykluczone, że z czasem będzie otwarty także w weekendy. Jest zlokalizowany na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina.

Źródło: Forsal