Wakacje w Polsce za drogie dla rodaków? Wolą wypoczywać za granicą
Polska jest coraz droższym turystycznie krajem. Ceny nad Bałtykiem czy w górach w sezonie letnim przyprawiają o ból głowy i coraz więcej Polaków decyduje się na urlop za granicami kraju, który w ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej.
Z analizy businessinsider.com.pl wynika, że z powodu wysokiej inflacji i umocnienia złotego Polska Polska jest coraz droższa w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Według danych portalu, kraj nad Wisłą plasuje się na 12. miejscu (na 31) w rankingu najniższych cen restauracyjno-hotelowych w Europie.
Ceny w Polsce poszybowały w górę, Polacy wyjeżdżają na wakacje za granicę
W 2022 roku średnie ceny w restauracjach i hotelach w Polsce były aż o 23,3 proc. niższe od średniej w Unii Europejskiej, w 2023 odnotowano już wynik na poziomie 18,4 proc. Dzięki umocnieniu się złotówki, Polaków na wakacjach za granicach mają taniej. Od początku lipca kurs euro utrzymuje się na poziomie ok. 4,45-4,5 zł, co jest dużą zmianą w porównaniu do lat ubiegłych.
Z danych ankiety firmy Mondial Assistance wynika, że w 2023 roku ok. 9 mln Polaków spędzi wakacje poza granicami kraju.
Najchętniej wybierane kraje przez Polaków
Według badań w 2023 roku Polacy na wakacyjny urlop najchętniej wybiorą się do Chorwacji (18 proc.), Grecji (14 proc.), Hiszpanii (12 proc.), Włoch, Turcji, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Albanii i na Cypr.
Dziennikarze Business Insidera zauważają, że z 10 najchętniej wybieranych kierunków, tylko dwa kraje należą do tzw. niskiej półki cenowej. Np. ceny usług turystycznych w Niemczech są ok. 35,3 proc. wyższe niż w Polsce, a we Włoszech o 31,2 proc.
Ulubione kraje Polaków kuszą cenami
Według doniesień Business Insidera, Chorwacja jest o ok. 14 proc. tańsza od średniej unijnej i ok. 5,4 proc. droższa od Polski. Mimo nieco wyższych cen niż w kraju nad Wisłą, nasi rodacy chętnie spędzają urlopy na Półwyspie Bałkańskim ze względu m.in. na gwarancję pogody.
W Grecji ceny są o 12 proc. niższe niż wynosi średnia unijna i o ok. 7,9 proc. wyższe niż w Polsce. Co ciekawe, ceny w Hiszpanii są aż o 17,3 proc. niższe od średniej w Unii Europejskiej i zaledwie o 1,4 proc. wyższe niż w Polsce. W Bułgarii zapłacimy o 39,1 proc. mniej, niż w Polsce, w Albanii o 41,6 proc, a w Turcji o 44,9 proc.
Za: Business Insider