W samolotach pasażerskich będą spadochrony? Ekspert mówi jasno
Podróże samolotem dla wielu osób są bardzo stresujące. Na początku każdego podniebnego rejsu załoga pokładowa przedstawia zasady bezpieczeństwa. Wówczas stewardessy informują m.in. o tym, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, kamizelki ratunkowe, maski z tlenem oraz tłumaczą procedury w przypadku mało prawdopodobnego lądowania na wodzie. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego w samolocie nie ma spadochronów.
Bezpieczeństwo pasażerów w samolocie
Bezpieczeństwo pasażerów w samolocie jest priorytetem załogi pokładowej. Stewardessy i stewardzi dokładają wszelkich starań nie tylko, byśmy czuli się w samolocie komfortowo, ale przede wszystkim, żeby podróż przebiegała bez zakłóceń. W razie nieplanowanych wydarzeń w przestworzach pracownicy są doskonale przeszkoleni, by zapanować nad paniką na pokładzie, a także wiedzą, co robić, w przypadku potencjalnych zagrożeń tj. turbulencje, awaryjne lądowanie, itp.
Załoga doskonale wie, jak działa dostępny na pokładzie sprzęt. Lecąc samolotem, niektórzy pasażerowie zastanawiają się jednak, dlaczego maszyna nie jest wyposażona w spadochrony.
Spadochrony na pokładzie samolotu
Pilot Boeinga 767, który na TikToku publikuje materiały pod nickiem Let’s Fly, Mateusz Osęka, opowiedział w jednym z nagrań, dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów.
“Tak dużo spadochronów na pokładzie zdecydowanie zwiększyłoby wagę maszyny, co w efekcie podniosłoby ceny biletów. Byłby to także niesamowity koszt dla linii lotniczych” - tłumaczył.
Więcej szkody niż pożytku
Dodatkowo, takie rozwiązanie wiązałoby się z koniecznością przeszkolenia pasażerów, co byłoby wręcz niemożliwe. Jak dodaje ekspert, skoki ze spadochronem z samolotów pasażerskich są też zwyczajnie bardzo niebezpieczne.
“Wyskakujący pasażerowie mogliby zahaczyć o kadłub albo wpaść do silnika” - dodaje pilot Mateusz Osęka. Mimo braku spadochronów przypominamy, że samoloty uchodzą są najbezpieczniejszy środek transportu, bijąc na głowę w liczbie wypadków samochody osobowe, autokary czy pociągi.
Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie