W lasach pięknie, ale bardzo niebezpiecznie. Leśnicy ostrzegają: okiść może zagrażać spacerowiczom
Zimowa odsłona lasów zachwyca i przyciąga tłumy miłośników rodzimego krajobrazu, jednak tam, gdzie na wysokości spoczywa miękki białych puch, dla spacerowiczów może być bardzo niebezpiecznie. Leśnicy wydali pilne ostrzeżenie, z którym powinni zapoznać się wszyscy, którzy uwielbiają wędrówki na łonie natury.
Zimy w Polsce, za sprawą zmian klimatu, stają się łagodniejsze, co jednak nie oznacza, że zanikają w naszym kraju. Ze względu na obecne intensywne opady śniegu oraz siarczyste mrozy, w lasach pojawiło się niebezpieczeństwo, które czyha na wszystkich spacerowiczów i miłośników aktywności fizycznej w zimowym anturażu. To zjawisko nosi nazwę okiść, lecz nie wszyscy mogą wiedzieć, czym jest i jak go unikać.
Leśnicy wydali specjalne ostrzeżenie - piękne, ale niebezpieczne zjawisko zagraża naszemu życiu i zdrowiu
Wszyscy miłośnicy zimy zgodzą się ze stwierdzeniem, że nic tak nie zachwyca jak spacer w zaśnieżonym lesie lub parku. Choć biały puch pięknie przyozdabia parkowe alejki i ścieżki, komponując się z gałęziami i konarami drzew, okazuje się, że może powodować poważne zagrożenie dla niczego nie podejrzewających spacerowiczów .
Zdając sobie sprawę z tego, że przy obecnych temperaturach oraz warunkach pogodowych leśna przechadzka może zakończyć się czymś o wiele gorszym niż przemoczone buty lub zmarznięte dłonie, leśnicy wydali specjalne ostrzeżenie, które powinno dotrzeć do jak największej ilości osób. We wpisie udostępnionym na Facebooku zwrócili się do internautów, przytaczając definicję określenia "okiść".
Okiść może zagrażać spacerowiczom
Czym właściwie jest okiść? To pytanie może zadawać sobie część internautów, do których dotrze ostrzeżenie leśników. Otóż to nic innego jak oblepione gałęzie i korony drzew przez śnieg, szadź i gołoledź . Największe zagrożenie pojawia się przy bezwietrznej pogodzie, gdy temperaturze w okolicach 0 stopni Celsjusza towarzyszy mokry śnieg.
Pod ciężarem śniegowych czap nierzadko dochodzi do złamania konarów, które z impetem spadają na ziemię. Jeśli puchu jest więcej, może spowodować nawet odchylenie się całego pnia, a w efekcie jego przeciążenie. Jak łatwo się domyślić, owe zjawisko jest szkodliwe nie tylko dla samych drzew, ale także wszystkich osób przebywających w jego pobliżu.
- Okiść jest niebezpieczna nie tylko dla drzew, ale również dla leśnych spacerowiczów. Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny - apelują leśnicy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.
W związku z powyższym, wszystkim wybierającym się do lasu podziwiać nad wyraz śnieżne dni tegorocznej zimy, radzimy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na możliwość wystąpienia okiści.
-
Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"
-
Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022
-
Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.
źródło: o2.pl; radioolsztyn.pl