Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Uważaj, co fotografujesz. Za zdjęcia tych popularnych polskich miejsc grozi mandat
Magda Antoł
Magda Antoł 13.07.2023 19:30

Uważaj, co fotografujesz. Za zdjęcia tych popularnych polskich miejsc grozi mandat

Zapora Solina
Fot. Joanna Gajcy/East News

Podczas tegorocznych wakacji Polacy będą musieli uważać nie tylko na paragony grozy. Okazuje się, że zwykłe robienie zdjęć może się dla nas skończyć przykrymi konsekwencjami. W najgorszym wypadku nieświadomemu turyście grozi zatrzymanie przez policję.

Ustawa antyszpiegowska została przyjęta przez Sejm. Zgodnie z nowymi przepisami nie tylko podniesiono wymiar kary za udowodnienie działań wywiadowczych dla obcego państwa, ale również rozszerzono zakaz fotografowania miejsc ważnych dla państwa.

Polska nowelizacja zakazuje fotografowania ważnych dla państwa budynków

W piątek 7 lipca Sejm przyjął ustawę antyszpiegowską, która ma na celu wzmocnić bezpieczeństwo na terenie Polski. Oprócz zaostrzenia kar za szpiegostwo i dezinformację projektodawcy chcą rozszerzyć zakaz fotografowania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa. 

Nie będzie on dotyczył placówek wojskowych, które od dawna są nim objęte. Za sfotografowanie tego typu obiektów będzie grozić mandat, a nawet zatrzymanie przez policję.

Miejsca, których nie będzie można fotografować

Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny istnieje niejawny wykaz obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Zgodę na dokumentowanie ich wydaje minister obrony. Zgodnie z nowymi przepisami budynkami z zakazem fotografowania są nie tylko te wykorzystywane przez wojsko. Na liście mogą znaleźć się również rafinerie, zakłady przetwórstwa ropy i gazu, elektrownie, elektrociepłownie, a nawet ważne dworce kolejowe i porty.

“Trzeba mieć świadomość, że obecnie nie ma przepisów zakazujących dokumentowania audio-video budynków np. policji czy jednostek wojskowych, wjeżdżających i wyjeżdżających z nich i do nich pojazdów czy wchodzących i wychodzących z nich ludzi. Mamy lukę prawną. Ta nowelizacja ma w pewnym sensie załatać tę lukę” - powiedział redakcji o2 dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przykładowo turyści mogą zostać ukarani za robienie zdjęć na Dworcu Centralnym w Warszawie, w portach morskich na polskim wybrzeżu oraz na zaporze w Solinie.

Nowelizacja ma swoje wady

Według anonimowego pracownika branży security nowelizacja zawiera pewne istotne wady. Nie wiadomo, co zrobić w sytuacji, gdy umieszczona w samochodzie kamera przypadkowo nagra obiekt wojskowy oraz patrol Żandarmerii Wojskowej. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przeanalizuje się zdjęcia map Google, które mogą ujawniać zbyt wiele szczegółów.

“Policja, Żandarmeria i inne służby, choćby np. Straż Ochrony Kolei, będą ścigać zwykłych ludzi, którzy przypadkiem zrobili zdjęcie czegoś, czego nie powinni. A prawdziwy profesjonalista kupi teleobiektyw za kilkadziesiąt tysięcy złotych i będzie z oddali dokumentował to, co chce udokumentować” - dodał rozmówca portalu o2.

Rewolucja w turystyce. Zaplanują ci idealne wakacje, a ty zapłacisz za nie mniej niż w biurze podróży
Minorka
Wakacje to idealny czas na odpoczynek i rodzinne wyjazdy. Niestety przygotowania do nich bywają bardzo męczące. Planowanie lotów, rezerwowanie hoteli i szukanie atrakcji bywa przyjemne, ale czasem chcielibyśmy, żeby ktoś zrobił to za nas. W takim momencie z pomocą przychodzi nowa oferta pakietowania dynamicznego w eSky.pl.Jak wygląda urlop idealny? To pytanie zadaje sobie Jarosław Grabczak z eSky.pl, a także cały jego team. Wspólnie analizują każdy aspekt podróży, aby wyeliminować z niego wszelkie niedoskonałości. W opcji pakietowania dynamicznego eksperci zaplanują twoje wakacje od A do Z. Na koniec klient nie dość, że dostanie pełen plan wycieczki, to zapłaci za nią nawet 30 proc. mniej niż w biurze podróży.
Czytaj dalej
Nasi sąsiedzi zaskoczeni wakacjami w Polsce. Mówią szczególnie o tych miejscach
wakacje nad morzem
Z roku na rok Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla naszych południowych sąsiadów. Z racji, że wakacje w Chorwacji podrożały, zagraniczni turyści decydują się na pobyt nad polskim Bałtykiem. Jednak nie tylko nadmorskie miejscowości cieszą się ich uznaniem.Z uwagi na rosnące zainteresowanie Polską wśród Czechów otwiera się kolejny oddział Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze. Pojawiają się też liczne propozycje w internecie, gdzie warto spędzić wakacje, a także porady dotyczące podróżowania po naszym kraju.  
Czytaj dalej