Turysci.pl
Morskie Oko oblegane przez turystów

Fot. Facebook/Tatry Moja Miłość/Wioletta Macias

Turyści wchodzą na taflę Morskiego Oka. „Wszystko zaczyna topnieć, temperatury są dodatnie

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Morskie Oko jest oblegane przez turystów praktycznie przez cały rok, obecnie jednak warunki w Tatrach są wyjątkowo trudne. Piechurzy mimo to wchodzą na taflę jeziora bez zastanowienia, a przewodnik zauważa, że czekać ich może przykra niespodzianka.

  • Turyści wchodzą na taflę Morskiego Oka mimo dodatnich temperatur

  • Przewodnik ostrzega. Piechurzy mogą natknąć się na wodę i topniejący śnieg

  • W Tatrach wciąż obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Morskie Oko bez wątpienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc po polskiej stronie Tatr, jednak nawet tam trzeba zachować ostrożność. W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele zdjęć i nagrań podróżnych, którzy mimo dodatnich temperatur, wchodzą na zamarzniętą taflę jeziora.

Morskie Oko oblegane przez turystów

W grupie „Tatry Moja Miłość" jedna z użytkowniczek udostępniła 14 kwietnia zdjęcia z Morskiego Oka. Widać na nich, jak wiele osób wchodzi na taflę zamarzniętego jeziora.

Film z takich wyczynów trafił również na portal TVN24, pokazując piechurów, którzy przecinają Morskie Oko, maszerując po jego tafli. Widoki te nie są żadną nowością w zimie, jednak w obliczu nadchodzącej wiosny i trudnych warunków pogodowych, wywołują niepokój.

rząd chce zaszczepić Polaków do końca sierpnia

Do końca sierpnia chcą zaszczepić dorosłych Polaków. Co z zagranicznymi wakacjami?

CZYTAJ DALEJ

Jak wyjaśnił przewodnik tatrzański, Zdzisław Chmiel, rzeczywiście w czasie mrozów, przecinanie stawu nie jest niczym nadzwyczajnym. Ekspert w rozmowie z TVN24 stwierdził wręcz, że ta droga bywa bezpieczniejsza niż chodzenie zboczami, na których dojść może do lawiny.

Przewodnik jednak zauważa, że w obecnej chwili takich spacerowiczów spotkać może przykra niespodzianka.

Temperatury są dodatnie i możemy się natknąć na niespodziankę w postaci topniejącego śniegu i wody, która znajduje się na tafli lodu – ostrzega ekspert.

W tym roku doszło już do załamania lodu pod turystami, o czym pisaliśmy początkiem roku. Na szczęście wtedy nikomu nic złego się nie stało, co nie zmienia faktu, że wszyscy turyści powinni zachować ostrożność i pomysł wejścia na lód skonsultować najpierw z ekspertem, zamiast ryzykować własne zdrowie, a może nawet i życie.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W Tatrach obecnie trzeba zachować ostrożność z jeszcze jednego powodu. Dzisiaj po południu TOPR ponownie wprowadził trzeci stopień zagrożenia lawinowego, o czym na swoim koncie na Twitterze tradycyjnie poinformował również przewodnik i ratownik tatrzański, Tomasz Wojciechowski. Pokrywa śnieżna na stromych stokach związana jest słabo lub umiarkowanie.

Nawet przy niewielkim obciążeniu, dojść może do lawiny. Pamiętajmy więc, by wychodząc na szlak, bardzo uważać. Ostrożność trzeba zachować nawet na tak pozornie łatwych szlakach, jak ten wiodący na Morskie Oko.

Ratownicy podkreślają, że obecnie poruszanie się po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia, a także umiejętności. Wskazane jest, by turyści potrafili sami ocenić lokalne zagrożenie lawinowe, jeśli chcą wyjść na szlak.

Pamiętajmy również przed wyruszeniem w trasę o poinformowaniu kogoś o trasie, którą planujemy pokonać. Zainstalujmy w telefonie też aplikację Ratunek, dzięki której - w przypadku nieszczęścia - ratownicy będą mogli szybko nas odnaleźć.

Nie zapominajmy też o zabraniu zapasowych, dodatkowych ubrań, prowiantu i czegoś ciepłego do picia. Pogoda w górach zmienia się o wiele szybciej niż na niższych wysokościach, trzeba więc być przygotowanym na każdą ewentualność.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TOPR/TVN24/Facebook

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >