Turysci.pl
Turyści nielegalnie wchodzą do Jaskini Szachownica

Fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach/gov.pl

Turyści mimo zakazu nagminnie wchodzą do jaskini Szachownica

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści nie stosują się do zakazów i nagminnie łamią przepisy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowała, że tylko w czasie majówki ponad 100 zwiedzających nielegalnie weszło do jaskini znajdującej się w rezerwacie Szachownica.

  • W czasie majówki do jaskini Szachownica weszło ponad 100 osób. Wśród nich pracownicy wykryli około 20 dzieci

  • Sprawa wyszła na jaw dzięki kamerze umieszczonej w jaskini przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

  • Wejście do jaskini Szachownica jest zakazane, a obiekt nie jest przeznaczony do zwiedzania

Jaskinia Szachownica znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Znajdziemy ją na Krzemiennej Górze, chronionej geologicznym rezerwatem przyrody.

Miejsce to jest obszarem ochrony siedlisk i stanowi jedno z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Sama jaskinia nie jest udostępniona dla turystów, a po rezerwacie poruszać się można wyłącznie po ścieżce edukacyjnej, wytyczonej przez ekspertów. Niestety okazuje się, że wielu turystów nie stosuje się do tego zalecenia.

Andrzej Kotliński nie żyje

Nie żyje Andrzej Kotliński, wieloletni Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej

CZYTAJ DALEJ

Turyści nielegalnie wchodzą do jaskini Szachownica

Jak czytamy na rządowej stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, podczas majówki do jaskini nielegalnie weszło ponad 100 osób, a wśród nich około 20 dzieci. Takie zachowanie pracownicy RDOŚ określają jako skrajną nieodpowiedzialność.

Cała sprawa wyszła na jaw, gdyż w jaskini została zamontowana specjalna kamera. Kadry z nagranego filmu udostępnione zostały na rządowej stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Wizerunki skandalicznie łamiących przepisy zwiedzających zostały zasłonięte.

Jak podkreślają autorzy komunikatu, turystów nie powstrzymały nawet wyraźnie widoczne znaki zakazu wejścia. Podkreślono, że zwiedzanie tego miejsca zawsze było zabronione i nie przewiduje się, by zmieniło się to w przyszłości.

Jest to związane m.in. z bezpieczeństwem samych zwiedzających. Jak podkreślają pracownicy RDOŚ, choć w ostatnich latach jaskinia została zabezpieczona przed zawaleniem, to nadal nie jest w pełni bezpieczna. Zwrócono uwagę m.in. na osypywanie odłamków skalnych, do których dochodzi każdego roku. Podkreślono, że uderzenie odłamka w głowę turysty, który nie ma kasku, może zakończyć się nawet śmiercią.

Jaskinia Szachownica jest także siedliskiem nietoperzy, co jest drugim powodem zakazu wejścia dla zwiedzających. Niepokojenie zwierząt stanowi dla nich zagrożenie, bo podczas przebudzenia tracą tłuszcz konieczny do przetrwania zimy. W lecie oraz jesienią jaskinia jest też miejscem rozrodu nietoperzy, nie można więc ich płoszyć.

Nieodpowiedzialni turyści, którzy weszli do jaskini w czasie majówki, być może nawet nie wiedzieli, jak poważne szkody mogą wyrządzić. Nieświadomość jednak w żadnym wypadku ich nie usprawiedliwia. Pamiętajmy, że wybierając się na wycieczkę, trzeba zawsze zapoznać się dokładnie z przepisami obowiązującymi na miejscu.

Kamery w jaskini i kara

Urządzenie rejestrujące, które pracownicy RDOŚ zamontowali w jaskini, miało być tymczasowym rozwiązaniem, monitorującym sytuację na czas samej majówki. W komunikacie czytamy jednak, że przypadków łamania przepisów było tak wiele, że rozwiązanie to będzie powtarzane.

Pracownicy RDOŚ zapowiadają również wzmożone kontrole w rezerwacie. Turyści, którzy będą łamać przepisy, spodziewać się mogą wniosków o ukaranie. Po całym terenie poruszać się można wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach, a za umyślne złamanie tej zasady, można zostać ukaranym grzywną lub aresztem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Podobne artykuły

Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Nie żyje polska podróżniczka

Polska

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

Czytaj więcej >