Turysci.pl Polska Padł niesamowity rekord w Polsce. Możemy być dumni, wszystko dzięki turystom
Fot. unsplash.com/@starocker

Padł niesamowity rekord w Polsce. Możemy być dumni, wszystko dzięki turystom

17 lutego 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Turyści przyczynili się do pobicia rekordu na polskich lotniskach. Ponad 30 mln podróżnych skorzystało z lotnisk regionalnych w 2019 roku, co jest najwyższym wynikiem w historii. Na terenie kraju mamy łącznie 14 lotnisk, z czego 13 jest lotniskami regionalnymi. Ich udział w ogólnej liczbie pasażerów (49 mln) wyniósł 62 procent, a pozostałe 38 procent (18,8 mln pasażerów) skorzystało z połączeń warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował ubiegły rok i przedstawił statystyki, uwzględniając wielkość poszczególnych lotnisko. Zostały one podzielone na dwie grupy: w pierwszej znalazły się porty lotnicze, które obsłużyły minimum 1 milion pasażerów, a w drugiej pozostałe, o mniejszym natężeniu ruchu. Nie dziwi fakt, że liderem pierwszej grupy zostało lotnisko w Krakowie, z którego siatki połączeń skorzystało aż 8,41 mln podróżnych . Na drugim miejscu z liczbą 5,37 mln pasażerów znalazł się Gdańsk, trzecie były Katowice – 4,84 mln, dalej Wrocław– 3,54 mln, Modlin – 3,1 mln i Poznań – 2,37 mln. W ubiegłym roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało włącznie 30,2 mln podróżnych, a to o ponad 2,14 mln więcej niż w 2018 r.

W drugiej grupie znalazły się lotniska w Rzeszowie (771 tys. pasażerów), Szczecinie (590 tys. pasażerów), Bydgoszczy (425 tys. pasażerów), Lublinie (357 tys. osób), Ostatnie lokaty przypadły Łodzi – 241 tys. pasażerów, Olsztynowi – 154 tys. i Zielonej Górze – 33 tys. pasażerów.

Turyści wybierają Kraków

Kraków pobił kilka rekordów w 2019 roku, co świadczy o niesłychanym rozwoju lotniska im. Jana Pawła II. Port obsłużył siedmio- i ośmiomilionowego pasażera. Do tego pobity został rekord miesięcznej liczby pasażerów, który wyniósł 823 402 podróżnych w sierpniu tamtego roku. Na uwagę zasługuje fakt, że krakowskie lotnisko zostało europejskim liderem procentowego wzrostu ruchu w grupie lotnisk obsługujących rocznie od 5 do 10 mln pasażerów (wg ACI Europe). Oznacza to, że wyprzedziło Sewillę (+18 proc.), Nantes (+16,7 proc.), Bordeaux (+13,3 proc.) i Bolonię (+10,6 proc.).

Rekordy w lotach czarterowych pobiło lotnisko Katowice-Pyrzowice. Już od kilku lat jest liderem w tej dziedzinie, jednak 2019 rok przyniósł aż 2 miliony klientów z biur podróży. W ubiegłym roku aż 10 z 13 lotnisk regionalnych odnotowało wzrost, a były to Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Modlin, Olsztyn, Rzeszów, Wrocław i Zielona Góra.

Wszyscy możemy być dumni z tego rekordu - to pokazuje, jak ciekawi świata są Polacy. Świadczy również o tym, że jesteśmy chętni na poznawanie nowego oraz korzystanie z nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy