Turysci.pl
wzrost liczby zakażeń w powiecie kłodzkim. Winni turyści?

screen/webcam.pl

Trudna sytuacja w powiecie kłodzkim. Wojewoda: Winne „odmrożenie turystyczne"

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści rozsiewają koronawirusa, korzystając z atrakcji? W powiecie kłodzkim doszło do gwałtownego wzrostu zakażeń, za co wojewoda winą obarcza podróżnych i „odmrożenie turystyczne". Stwierdził, że przyjazd gości z całej Polski do kurortów narciarskich oraz przemieszczanie się w czasie pandemii jest bardzo niebezpieczne.

Sytuacja w powiecie Kłodzkim jest niepokojąca. 6 marca pojawiła się informacja o 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że na tym terenie współczynnik osób zakażonych wynosi 7,44 na 10 tysięcy mieszkańców. W całej Polsce stosunek ten wynosi 3,87. Jak pisze Gazeta.pl, jest to gwałtowny wzrost w tym regionie.

Starostwo Powiatowe w Kłodzku na swoim profilu na Facebooku apeluje do mieszkańców i turystów o przestrzeganie przepisów sanitarnych, m.in. obowiązujących w hotelach. Mimo to jednak sytuacja jest napięta, co wyraźnie potwierdzają słowa wojewody. 

Turyści są winni wzrostowi zachorowań w powiecie kłodzkim?

Jest analogia z powiatem żywieckim, gdzie był bardzo duży najazd turystów narciarskich z różnych zakątków Polski. Myślę, że wszystko, co ma związek z przemieszczaniem się, jest w okresie pandemii bardzo niebezpieczne – stwierdził Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski w rozmowie z TVP Wrocław. 

mauritius zamyka granice

Mauritius zamyka granice dla turystów na tydzień. Władze podejrzewają, że podróżni przywieźli COVID-19

CZYTAJ DALEJ

Włodarz zasugerował, że „odmrożenie turystyczne" jest głównym czynnikiem wywołującym wzrost liczby zachorowań w powiecie kłodzkim w ostatnim czasie

Jego zdanie podziela również konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. 

Turyści przyjechali, odjechali, a COVID został. Problem pojawił się tydzień-półtora po najeździe turystów w czasie weekendu po otwarciu stoków i hoteli– stwierdził Jerzy Sokołowski w rozmowie z TOK FM.

Słowa te mogą być o tyle bolesne, że jeszcze niedawno branża turystyczna z większości obszarów górskich głośno zachęcała wszystkich podróżnych do przyjazdów, by odrobić choć część strat wywołanych kryzysem.

Jeszcze pod koniec lutego Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, apelował o zaktualizowanie procedur dotyczących branży turystycznej. Bezpartyjni Samorządowcy apelowali, by stopniowo łagodzić obostrzenia, które ostatecznie rzeczywiście poluzowano 12 lutego. 

Prosimy też o dialog pomiędzy samorządami, rządem, ale również pomiędzy organizacjami skupiającymi przedsiębiorców z branży turystycznej. Jest on niezbędny do tego, żeby wypracować takie procedury i rozwiązania, które będą powodowały, że dotkliwość tych obostrzeń będzie mniejsza – apelował pod  koniec stycznia Przybylski. 

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej ze Szklarskiej Poręby podkreślał też, że zlecono wykonanie badań dotyczących powiązania między wzrostem aktywności turystycznej od lipca do września 2020 roku, a nowymi przypadkami zakażenia koronawirusem. Zgodnie ze słowami Sokoluńskiego, takiej zależności nie było

Obecną sytuację na stokach narciarskich, m.in. tych w Zieleńcu, oglądać można na stronie Webcam.pl. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >