Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Trudna sytuacja w powiecie kłodzkim. Wojewoda: Winne „odmrożenie turystyczne"
Patryk Korzec
Patryk Korzec 06.03.2021 17:48

Trudna sytuacja w powiecie kłodzkim. Wojewoda: Winne „odmrożenie turystyczne"

wzrost liczby zakażeń w powiecie kłodzkim. Winni turyści?
screen/webcam.pl

Turyści rozsiewają koronawirusa, korzystając z atrakcji? W powiecie kłodzkim doszło do gwałtownego wzrostu zakażeń, za co wojewoda winą obarcza podróżnych i „odmrożenie turystyczne". Stwierdził, że przyjazd gości z całej Polski do kurortów narciarskich oraz przemieszczanie się w czasie pandemii jest bardzo niebezpieczne.

Sytuacja w powiecie Kłodzkim jest niepokojąca. 6 marca pojawiła się informacja o 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że na tym terenie współczynnik osób zakażonych wynosi 7,44 na 10 tysięcy mieszkańców. W całej Polsce stosunek ten wynosi 3,87. Jak pisze Gazeta.pl, jest to gwałtowny wzrost w tym regionie.

Starostwo Powiatowe w Kłodzku na swoim profilu na Facebooku apeluje do mieszkańców i turystów o przestrzeganie przepisów sanitarnych, m.in. obowiązujących w hotelach. Mimo to jednak sytuacja jest napięta, co wyraźnie potwierdzają słowa wojewody. 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3788967884492493&id=1144335508955757

Turyści są winni wzrostowi zachorowań w powiecie kłodzkim?

Jest analogia z powiatem żywieckim, gdzie był bardzo duży najazd turystów narciarskich z różnych zakątków Polski. Myślę, że wszystko, co ma związek z przemieszczaniem się, jest w okresie pandemii bardzo niebezpieczne – stwierdził Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski w rozmowie z TVP Wrocław. 

Włodarz zasugerował, że „odmrożenie turystyczne" jest głównym czynnikiem wywołującym wzrost liczby zachorowań w powiecie kłodzkim w ostatnim czasie

Jego zdanie podziela również konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. 

Turyści przyjechali, odjechali, a COVID został. Problem pojawił się tydzień-półtora po najeździe turystów w czasie weekendu po otwarciu stoków i hoteli– stwierdził Jerzy Sokołowski w rozmowie z TOK FM.

Słowa te mogą być o tyle bolesne, że jeszcze niedawno branża turystyczna z większości obszarów górskich głośno zachęcała wszystkich podróżnych do przyjazdów, by odrobić choć część strat wywołanych kryzysem.

Jeszcze pod koniec lutego Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, apelował o zaktualizowanie procedur dotyczących branży turystycznej. Bezpartyjni Samorządowcy apelowali, by stopniowo łagodzić obostrzenia, które ostatecznie rzeczywiście poluzowano 12 lutego. 

Prosimy też o dialog pomiędzy samorządami, rządem, ale również pomiędzy organizacjami skupiającymi przedsiębiorców z branży turystycznej. Jest on niezbędny do tego, żeby wypracować takie procedury i rozwiązania, które będą powodowały, że dotkliwość tych obostrzeń będzie mniejsza – apelował pod  koniec stycznia Przybylski. 

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej ze Szklarskiej Poręby podkreślał też, że zlecono wykonanie badań dotyczących powiązania między wzrostem aktywności turystycznej od lipca do września 2020 roku, a nowymi przypadkami zakażenia koronawirusem. Zgodnie ze słowami Sokoluńskiego, takiej zależności nie było

Obecną sytuację na stokach narciarskich, m.in. tych w Zieleńcu, oglądać można na stronie Webcam.pl. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl