Turysci.pl
turyści chcieli wyłudzić odszkodowanie. Sąd ich ukarał

zdjęcie poglądowe/fot. unsplash.com/william wee

Turyści chcieli wyłudzić odszkodowanie. Sąd skazał ich na karę pozbawienia wolności, wydały ich zdjęcia

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści z Wielkiej Brytanii chcieli wyłudzić odszkodowanie od biura podróży, ze względu na rzekome fatalne warunki wakacji, które w 2016 roku spędzili na Majorce. Narzekali na złe samopoczucie, gorączkę, wymioty i skurcze żołądka. Sprawa tra

  • Brytyjscy turyści chcieli wyłudzić odszkodowanie za rzekomo nieudane wczasy

  • Pracownicy biura podróży znaleźli ich zdjęcia, udowadniające, że oskarżenia były nieprawdziwe

  • Sąd skazał 3 z nich na 4 miesiące pozbawienia wolności. Jedna osoba dostała karę w zawieszeniu

Czworo turystów (dwie pary) z Wielkiej Brytanii, podczas swoich wczasów na Majorce w listopadzie 2016 roku, miało zmagać się z wymiotami, biegunką, skurczami żołądka oraz wysoką temperaturą. Objawy te miały być wywołane złymi warunkami zakwaterowania w Hotelu Paradise Lago Taurito. 

Turyści żądali odszkodowania za złe warunki podczas wakacji

Za te niedogodności urlopowicze chcieli dostać od brytyjskiego biura podróży Jet2 Holidays odszkodowanie. Żądali kilkunastu tysięcy funtów, jednak sprawa była bardzo podejrzana. Touroperator postanowił się jej dokładnie przyjrzeć, a ostatecznie wszystko skończyło się w sądzie. Teraz zapadł wyrok w sprawie - winni okazali się turyści

Pierwszym podejrzanym zachowaniem oskarżycieli był fakt, że podczas pobytu w hotelu, nie zgłosili swoich dolegliwości obsłudze. To wzbudziło podejrzliwość pracowników biura podróży, którzy zaczęli dostrzegać coraz więcej nieścisłości w zgłoszeniu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Okazało się, że Christopher Byng, jeden z turystów, tuż po powrocie wypełnił ankietę satysfakcji, którą biuro wysyła do swoich klientów. Stwierdził, że „był bardzo usatysfakcjonowany" warunkami w hotelu. Zwrócił uwagę m.in. na odpowiedni poziom czystości czy wysoką jakość potraw. Co więcej, na koniec zaznaczył, że w najbliższym roku na pewno zdecyduje się na ponowny wyjazd z tym samym touroperatorem.

Czarę goryczy przelały jednak fotografie, które pracownicy Jet2 Holidays znaleźli na profilach urlopowiczów w mediach społecznościowych. Jak podaje portal Fly4Free, fotografie miały przedstawiać całą czwórkę turystów, jak uśmiechnięci piją drinki przy barze czy zjeżdżają ze zjeżdżalni przy hotelowym basenie. Nic nie wskazywało tam, by ktokolwiek źle się czuł

Te dowody przedstawione w sądzie wystarczyły, by udowodnić próbę wyłudzenia odszkodowania. Sąd uznał oskarżenia urlopowiczów za „kompletną fikcję". Co więcej trójka turystów skazana została na cztery miesiące pozbawienia wolności za oszustwo, a czwarta osoba dostała wyrok w zawieszeniu. Wszyscy pokryć będą musieli również pokryć koszty procesu, które wyniosły ponad 20 tysięcy funtów (ponad 100 tys. zł). 

palma-de-mallorca-majorka-1614609553.jpg

Palma de Mallorca, Majorka

Palma de Mallorca, Majorka/fot. pixabay.com/mcRonny

Jak turyści próbują wyłudzić odszkodowania? 

Podkreślamy, że takie zachowanie jest nieodpowiednie oraz niezgodne z prawem. Nigdy nie powinno dojść do tego typu sytuacji, jednak niestety podróżni bywają wyjątkowo kreatywni w wymyślaniu sposobów na wyłudzanie odszkodowania. 

W analizie danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2018 roku, autorstwa dr Piotra Majewskiego, również pojawił się wątek podróżniczo-turystyczny. Dokument opublikowany w 2019 roku wymienia kilka wniosków z analizy zgromadzonych danych. Okazuje się, że dochodzi m.in. do oszustw w sprawie „szkód w ubezpieczeniach turystycznych, utraty mienia w czasie podróży oraz pobytu w miejscu wypoczynku". 

Sprawcy deklarują wysokie wartości utraconego sprzętu elektronicznego i sportowego. Za podstawę roszczenia służą sfałszowane lub pozyskane np. od osób trzecich rachunki. Poza utratą mienia popularne staje się refundowanie kosztów rzekomo przeprowadzonych za granicą zabiegów medycznych – czytamy w analizie dr Piotra Majewskiego. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >