Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Trzy kraje zdominowały konkurencję. Te wakacje były inne od pozostałych
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 02.09.2023 12:00

Trzy kraje zdominowały konkurencję. Te wakacje były inne od pozostałych

Malaga i wykres najpopularniejszych kierunków
Fot. Turyści.pl/eSky.pl

Początek wrześnie to idealny czas na podsumowanie tegorocznych wakacji. Na gruncie krajowym nie były one zbyt udane. Jak pokazują statystyki, Polacy coraz chętniej wyjeżdżali za granicę.

Pewna pogoda, ciekawe atrakcje i przystępne ceny – to główne powody, dla których Polacy coraz częściej postanawiają spędzać wakacje poza krajem. Wzrost zainteresowania zagranicznymi wyjazdami widać również na lotniskach. M.in. Modlin i Lotnisko Chopina mają za sobą najlepsze miesiące w historii.

Trzy kraje skradły serca Polaków. To tu spędzaliśmy wakacje

Serwis eSky.pl postanowił wziąć pod lupę wakacyjne rezerwacje swoich klientów. Wyniki analizy są bardzo ciekawe i pokazują, że choć lista najpopularniejszych kierunków mocno się nie zmieniła, to nawyki podróżnych już owszem.

Polacy wakacje w 2023 roku najchętniej spędzali we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Tak samo wyglądało podium najpopularniejszych kierunków wybieranych przez podróżnych korzystających z Kiwi.com. Ciekawie było za to tuż za podium. Czwarte miejsce w zestawieniu eSky.pl zajęła Francja, a tuż za nią znalazła się Chorwacja.

Jednak nawet w czołówce widać duże zmiany. Zainteresowanie wylotami do Włoch rok do roku zmalało o ok. 3,5 punktu procentowego i wyniosło 33 proc. W tym samym czasie urosła liczba rezerwacji lotów do Hiszpanii (17 proc. i wzrost o 1,5 pkt proc.).

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne w 2023 roku - eSky.pl.jpg

Jeśli chodzi o konkretne destynacje, to we Włoszech najchętniej odwiedzaliśmy kolejno Rzym, Mediolan, Wenecję, Bolonię, Bari i Sycylię. W Hiszpanii królowały Barcelona, Alicante, Malaga i Majorka. Natomiast w Grecji cieszyliśmy się urokami Aten, Krety, Zakintos, Korfu i Rodos.

Wakacje w kraju i za granicą coraz krótsze

Z analizy Nocowanie.pl wynika, że średnia długość rezerwacji w Polsce wyniosła w tym roku zaledwie 3,6 doby. Za granicą wypoczywaliśmy dłużej, ale i tak widać wyraźnie tendencję do skracania wakacji.

Jak podaje eSky.pl, przed rokiem urlop w Europie trwał siedem dni. W tym roku było to już tylko sześć dni. Szybciej wracaliśmy również z USA. Przed rokiem wczasy tam trwały średnio 26 dni, w tym roku turyści do kraju wracali już po 22 dniach.

Tanie linie lotnicze już nie takie tanie. Bilety droższe o prawie 30 proc.

Średnia cena bilety lotniczego na pokładzie taniego przewoźnika była w tym roku wyższa aż o 28 proc. w porównaniu do statystyk z 2022 roku. Natomiast średnia wartość tegorocznych rezerwacji od osoby wyniosła 657 zł. Równocześnie nieznacznie, bo o niespełna 5 proc., spadły ceny biletów na loty z regularnymi przewoźnikami. W porównaniu do ubiegłego roku daje to oszczędność na poziomie ponad 50 zł.

Jak podkreślił Deniz Rymkiewicz, rzecznik eSky.pl, tani przewoźnicy zaczynają zbliżać się cenowo do regularnych linii lotniczych. – Zacierające się różnice w cenach oferowanych przez low-costy a regularnych przewoźników świadczą o tym, że tanie linie wcale nie są takie tanie. Gdy weźmiemy pod uwagę konieczność zakupienia walizki kabinowej lub dodatkowej sztuki bagażu, to się okazuje, że podróż low-costem może kosztować tyle samo, a czasem nawet drożej niż tradycyjnymi liniami, które w cenie biletu często uwzględniają bagaż podręczny – podkreślił.

Polacy szukali oszczędności, rezerwując bilety znacznie wcześniej niż przed rokiem. Bilety u tanich przewoźników kupowaliśmy 75 dni przed odlotem. Rok temu były to 44 dni. Wcześniej planowaliśmy również podróże międzykontynentalne. Czas rezerwacji wydłużył się z 53 do 103 dni. 

Termin zakupu biletów - eSky.pl.jpg