Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Polacy oszaleli na punkcie tych krajów. To prawdziwe hity tegorocznych wakacji
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 30.08.2023 19:01

Polacy oszaleli na punkcie tych krajów. To prawdziwe hity tegorocznych wakacji

Malaga
Fot. Turyści.pl/Klaludia Zawistowska

Choć wakacje dobiegają właśnie końca, to wiele osób nadal planuje dłuższe wyjazdy. Wrzesień i październik na południu Europy nadal zachwycają wspaniałą aurą, a do tego również przystępnymi cenami.

Kiwi.com, firma travel-tech znana przede wszystkim dzięki wyszukiwarce tanich lotów, podsumowała sezon wakacyjny. Wnioski są bardzo zaskakujące. Okazuje się, że mimo wzrostu cen, bilety lotnicze wcale nie były tak drogie.

Wiadomo, gdzie Polacy spędzali wakacje. Te kierunki były hitem lata

Koniec sierpnia to dobry czas na podsumowanie wakacji. Te, jak się okazuje, dla Polaków były bardzo aktywne. Podczas gdy polscy hotelarze biją na alarm i narzekają na małe zainteresowanie, Kiwi.com informuje o wzroście liczby rezerwacji na poziomie 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najciekawsze jest jednak to, dokąd podróżowaliśmy. Podium nie zmieniło się w stosunku do 2022 roku. Polacy najczęściej rezerwowali wakacje we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Czołową piątkę uzupełniła natomiast Norwegia i Grecja. Przed rokiem były to odpowiednio Francja i Norwegia.

Ciekawie wygląda również zestawienie lotnisk. Użytkownicy Kiwi.com najchętniej latali z Lotniska Chopina (najpopularniejsze kierunki to Paryż, Rzym i Alicante). Drugie miejsce zajęło lotnisko w Krakowie, skąd podróżni latali do Londynu i Oslo. Podium uzupełnił Modlin.

Zagraniczne wakacje dłuższe niż te krajowe

Różnice widać również w kwestii długości pobytu. Polska średnia wyniosła zaledwie 3,6 doby. Za granicą najczęściej wypoczywaliśmy przez 1-2 tygodnie (35 proc. użytkowników). Drugą najpopularniejszą opcją były city breaki trwające do trzech dni (29 proc.). 27 proc. użytkowników za granicą wypoczywało od 4 do 6 dni.

Ciekawie prezentują się również dane dotyczące średnich cen biletów. Ta w tym roku wyniosła 135 euro. Przed rokiem było to 124 euro. Choć wzrost jest wyraźny, to za bilety i tak płaciliśmy dużo mniej niż przed pandemią koronawirusa. W 2019 roku średnia cena sięgnęła rekordowych 196 euro.

Wakacje we wrześniu lub październiku? Bilety nawet o połowę tańsze

Jak dodaje Kiwi.com, wybierając się na wakacje we wrześniu lub październiku, można dużo oszczędzić. Dodatkowo uniknie się największych tłumów, a także trudnych do zniesienia upałów.

Za bilety do Włoch w październiku trzeba zapłacić średnio ok. 96 euro. We wrześniu jest to 115 euro. Za październikową podróż do Hiszpanii zapłacimy natomiast średnio 139 euro (ok. 30 euro mniej niż w wakacje). Najwięcej oszczędzą wybierający Norwegię. We wrześniu średnia cena biletów to 43 euro, podczas gdy w sierpniu było to 88 euro.