Turysci.pl
Tatry - trzeci stopień zagrożenia

fot. pixabay.com/JerzyGorecki

Trzeci stopień zagrożenia w Tatrach. W rejonie Kopy Kondrackiej zeszła lawina

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Sytuacja jest poważna, podróżni powinni wyjątkowo uważać. Śnieg zszedł w rejonie Kopy Kondrackiej. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

  • 3. stopień zagrożenia lawinowego wprowadzony został równo w Tatrach, jak i w Karkonoszach

  • W rejonie Kopy Kondrackiej zeszła lawina, na szczęście nikogo nie porwała

  • Osoby wybierające się w góry muszą bardzo uważać

Choć w znacznej części Polski temperatury są coraz wyższe, a słońce chętniej wychyla się zza chmur, w górach sytuacja wciąż nie jest dobra. Co więcej, topniejący śnieg i zwiększająca się płynna zawartość w pokrywie stwarzają dodatkowe zagrożenie.

3. stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach i Tatrach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego dzisiaj rano na swoim profilu na Facebooku. Eksperci podkreślili, że przez cały dzień obserwowane ma być ocieplenie, przez co zagrożenie będzie jeszcze rosło.

Jak możemy przeczytać w poście, wszystkie osoby, które przy takich warunkach chcą wejść na szlaki, wykazać się będą musiały dużym doświadczeniem. Niezbędne będą umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Ponadto do turystów apeluje się o zrezygnowanie z wypraw na wszystkie strome stoki. Ostrzeżenie dotyczące 3. stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach obowiązuje do godziny 20:00 dnia 9 kwietnia.

Dziś rano ostrzeżenie o wprowadzeniu trzeciego stopnia lawinowego ogłosił również Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku. Jak ogłosili pracownicy KPN, w ciągu ostatnich dwóch dni spadło tam aż 30 cm śniegu.

Wszystkich turystów prosi się o rozwagę oraz ostrożność, bo w tak trudnych warunkach łatwo o nieszczęście. Przed wyruszeniem na szlak warto również zapoznać się z komunikatami, ostrzeżeniami oraz spisem szlaków zagrożonych lawinami, które pozostają zamknięte. Wszystkie te informacje znaleźć można na witrynach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz lokalnych oddziałów GOPR.

W Tatrach zeszła lawina

Dowodem na niebezpieczne warunki, panujące w polskich górach, jest zejście lawiny w rejonie Kopy Kondrackiej. Do zdarzenia doszło dzisiaj, a o sytuacji poinformował serwis Tatromaniak na swoim Facebooku.

Zgodnie z przekazanym komunikatem, na szczęście zwały śniegu nikogo po drodze nie porwały. Nie ma też żadnych informacji o ofiarach, poszkodowanych czy ewentualnych stratach materialnych.

Serwis przy okazji ostrzega również turystów przed weekendowymi wyprawami w góry. Jak możemy przeczytać, przez najbliższe dni w górach ma wiać wiatr osiągający nawet prędkość dochodzącą do 100 km/h. Zagrożenie wywołać mogą też lawiny schodzące samoistnie, a powodem tego jest wytapiany przez słońce śnieg.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >