Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
GOPR w środę po południu ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązywał będzie do czwartku, do godziny 20:00. Jak ostrzegają ratownicy, pokrywa śnieżna w wielu miejscach może być słabo związana, a poruszanie się po górach wymaga doświadczenia i umiejętności.
-
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach obowiązuje od 30 marca do 31 marca, do godziny 20:00
-
Drugi stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono wczoraj w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach
-
Każda osoba wychodząca w góry musi bardzo uważać i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa
Ratownicy GOPR trzymają rękę na pulsie i uważnie monitorują sytuację w górach, informując piechurów o sytuacji na szlakach i szczytach. Wczoraj po południu pojawiło się kilka powiadomień lawinowych. Trzeci stopień zagrożenia ogłoszono w Tatrach, a drugi w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach.
GOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
Jak informuje TOPR, przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego, oznaczanym pomarańczowym symbolem, śnieg zejść może nawet wtedy, gdy wystąpi niewielkie obciążenie dodatkowe. Szczególnie ryzykowne w takim momencie jest przebywanie na stromych stokach .
Duże, a czasem również bardzo duże, lawiny schodzić mogą również samoistnie . Wszystko to sprawia, że ratownicy wyjście w góry zalecają jedynie osobom doświadczonym, posiadającym odpowiednie umiejętności oraz wysoko rozwiniętą zdolność oceny zagrożenia lawinowego .
TOPR wskazuje, że trzeci stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali, wywołany jest w głównej mierze dodatnią temperaturą . To przez nią śnieg topnieje, skorupa staje się ciężka i niestabilna, a w efekcie może dość do lawiny.
Wiadomość o decyzji TOPR przeczytać możemy też na profilu T. Wojciechowski na Twitterze. Jest on ratownikiem górskim oraz Przewodnikiem Tatrzańskim, który na bieżąco w mediach społecznościowych przekazuje wiele cennych informacji o polskich górach.
2. stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach i rejonie Babiej Góry
GOPR przekazał ostrzeżenia lawinowe również dla dwóch innych regionów w Polsce: rejonu Babiej Góry oraz Karkonoszy . W obu przypadkach jest to drugi poziom zagrożenia, czyli stopień umiarkowany, oznaczany ikoną o żółtym kolorze.
W tych przypadkach również jednym z głównych problemów jest mokry śnieg, powstający w wyniku wzrostu temperatury oraz opadów deszczu . Wierzchnie warstwy pokrywy przez to rozmiękają, wzrasta plastyczność, a to doprowadzić może do powstania lawiny.
Na Babiej Górze, w warstwach szczytowych, pokrywa śnieżna ma ponad 100 cm, a w miejscach wywianych występuje oblodzenie . Wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dzisiejszego dnia, rośnie również zagrożenie, wszystkie osoby wybierające się w góry powinny zatem zachować szczególną ostrożność.
W związku z wprowadzonym przez polski rząd ogólnokrajowym lockdownem, turystów w każdym regionie Polski jest zdecydowanie mniej. Krupówki świecą pustkami, ale już wkrótce wiele osób ruszy na szlaki, by podziwiać kwitnące krokusy . W obliczu sytuacji meteorologicznej pamiętajmy jednak, by przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać warunki pogodowe i komunikaty ratowników. Uchronić nas to może przed wieloma sytuacjami, które mogą zagrozić naszemu życiu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: GOPR