Turysci.pl Na topie Truskawkowy Księżyc rozświetli niebo na czerwono. Tej nocy spójrzcie w górę
fot. Aaron of L.A. Photography / Shutterstock

Truskawkowy Księżyc rozświetli niebo na czerwono. Tej nocy spójrzcie w górę

21 czerwca 2024
Autor tekstu: Ewa Falak

Kosmos skrywa wiele tajemnic. Jako mieszkańcy Ziemi możemy obserwować wiele niesamowitych zjawisk tj. seans spadających gwiazd, zaćmienia księżyca czy niezwykłe pełnie. W czerwcu niebo przysłoni Truskawkowy Księżyc. Co to oznacza?

Truskawkowy Księżyc

Truskawkowy Księżyc 2024 zbliża się wielkimi krokami. Czerwcowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę okresowi zbierania truskawek. Inne określenia tego zjawiska to Księżyc Zielonej Kukurydzy czy Gorący Księżyc. Tegoroczna Pełnia Truskawkowego Księżyca będzie miała miejsc 22 czerwca o godz. 3:10. Warto wówczas obserwować to zjawisko.

Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie

Gdzie obserwować pełnię Księżyca?

Widoczność pełni Księżyca jest ściśle zależna od zachmurzenia nieba w danym dniu. Im mniej chmur, tym lepiej będziemy mogli podziwiać naszego naturalnego satelitę.

Pełnię Księżyca warto obserwować w naturalny środowisku, np. nad morzem, w górach czy na polanie. Im mniej światła miast wokół nas, tym lepszy efekt. Warto tej nocy wybrać się np. ze znajomymi pod namiot, by móc na własne oczy zobaczyć, jak Księżyc mieni się czerwonych barwach.

Księżyc - satelita Ziemi

Księżyc jest jedynym stałym satelitą Ziemi. Dotychczas na "srebrnym globie" swoją stopę postawiło 12 astronautów. To ciało niebieskie znajduje się ok. 384 tys. km od Ziemi i składa się głównie z helu (25 proc.), neonu (25 proc.), wodoru (23 proc.), argonu (20 proc.), metanu, amoniaku i CO2.

Z perspektywy Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca. Druga jest całkowicie zaciemniona. Księżyc ma cztery fazy. W momencie, gdy ustawi się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wówczas dochodzi do pełni Księżyca, czyli momentu, gdy jego tarcza jest całkowicie widoczna. Pełnia występuje co ok. 29,5 dnia.

Dodatkowa opłata nad Bałtykiem. Turyści słono zapłacą za parkingi nad morzem
Stres, nerwy i noc na lotnisku. Podróż Wizz Airem pary z Polski zamieniła się w mordęgę
Obserwuj nas w
autor
Ewa Falak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy