Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Dodatkowa opłata nad Bałtykiem. Turyści słono zapłacą za parkingi nad morzem
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 05.06.2024 12:31

Dodatkowa opłata nad Bałtykiem. Turyści słono zapłacą za parkingi nad morzem

plaża
Fot. Redakcja Turyści

O tym, że wakacje nad polskim morzem nie należą do najtańszych, wszyscy wiemy. Ceny noclegów, ale i jedzenia potrafią mocno zszokować. Najgorzej mają rodzice, którzy za rodzinne wakacje płacą nieraz krocie. Czy będzie taniej? Niestety, nie ma co na to liczyć. Co więcej, nad Bałtykiem może być jeszcze drożej, a to za sprawą dodatkowej opłaty, którą chcą wprowadzić nadmorskie miejscowości.

Turyści w wakacje są problemem. Jest apel mieszkańców Pomorza

Jak opisuje Wirtualna Polska, lokalne władze nadmorskich miejscowości twierdzą, że w sezonie wakacyjnym robi się spory problem z parkowaniem. Samochodów wówczas przybywa, a mieszkańcy mają już tego dość. Przepisy zwyczajnie nie są odpowiednio dostosowane.

W rozmowie z portalem przewodniczący rady na Helu, Marek Chroń wyznał, że został w sprawie przygotowany apel. Ma na celu prośbę o wsparcie i wprowadzenie konkretnych zmian. Problem podczas weekendów w sezonie letnim zauważa także Kamil Barwinek, wiceprzewodniczący rady miasta w Kołobrzegu. - Nasza straż miejska ma wtedy ręce pełne pracy. Kierowcy często z braku miejsc parkują wtedy poza parkingami, również na chodnikach czy trawnikach - powiedział dla WP.

Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie
 

Będą zmiany nad Bałtykiem? Może pojawić się dodatkowa opłata za parkowanie

Jak ustalił portal z uwagi na liczne skargi i apele, pojawiła się realna szansa na wprowadzenie dodatkowych opłat. Miałyby obowiązywać nawet w weekendy. Wtedy to do kurortów przyjeżdża najwięcej turystów. - Ministerstwo infrastruktury analizuje prośbę ZMiGM - powiedziała portalowi Anna Szumańska, rzeczniczka resortu. 

Obecnie płatne parkingi w weekendy obowiązują w nadmorskich miastach, które liczą powyżej 100 tys. mieszkańców i to tylko w specjalnie wyznaczonych strefach. Tego samego oczekują już mniejsze miejscowości. 

Ceny parkingów nad polskim morzem. Ile kosztuje parking w Trójmieście?

Turyści, którzy planują jechać nad Morze Bałtyckie samochodem, muszą przygotować się na płatne parkingi. Przykładowo w Ustce za parkowanie do 30 minut zapłacą 2,50 zł. Pierwsza godzina parkowania w strefie wyniesie już 5 zł, druga 6 zł, trzecia 7,20 zł, a każda kolejna 5 zł. 

W przypadku opłaty dziennej należy zapłacić 50 zł. Podobnie zapłacimy w Darłowie czy Mielnie. Z kolei w Trójmieście pierwsza godzina postoju wynosi 5,50 zł, druga 6,60 zł, trzecia 7,20 zł, a czwarta i każda następna 5,50 zł.