Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > “Trofea myśliwskie” w przesyłce ze Stanów. Celnicy nie wierzyli własnym oczom
Natalia Księżak
Natalia Księżak 06.06.2023 12:02

“Trofea myśliwskie” w przesyłce ze Stanów. Celnicy nie wierzyli własnym oczom

nielegalny przemyt
Fot.KAS/Canva

To miała być rutynowa kontrola celna. Do odprawy celnej wyznaczono przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Strażnicy oniemieli jednak, gdy w kontenerze ze Stanów znaleźli 2 czarne niedźwiedzie!

KAS już od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne. Mimo to ludzie nadal decydują się nielegalnie przesyłać zakazane przedmioty i chronione gatunki zwierząt. Sprawców czeka kara nawet do 5 lat więzienia.

Niedźwiedzie Amerykańskie wysłane do Gdyni

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Gdyni na podstawie skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych. Podczas rewizji strażnicy odkryli  2 spreparowane niedźwiedzie czarne.

Ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej.

Wysokie kary za te pamiątki z wakacji

Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

KAS już od wielu lat przypomina podróżnym o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granice zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów.


“Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Ten gatunek niedźwiedzia jest objęty przepisami #CITES. Zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej.”- informuje na Twitterze KAS.

Te przepisy lepiej znać przed wyjazdem

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska alarmują, że handel pamiątkami jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wymierania wielu gatunków. CITES to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Wprowadza zakazy i restrykcje dotyczące międzynarodowego handlu zagrożonymi gatunkami oraz ich częściami i produktami. 

Dotyczy to m.in. wyrobów z kości słoniowej, skór krokodyli, kości i futer tygrysów oraz produktów z rogu nosorożca, ale także popularnych pamiątek jak muszle, koralowce czy niektóre gatunki kaktusów.