Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > To oni zaginęli gdzieś na dnie Atlantyku. Za wyprawę zapłacili fortunę
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 22.06.2023 09:15

To oni zaginęli gdzieś na dnie Atlantyku. Za wyprawę zapłacili fortunę

Uwięzieni w łodzi podwodnej
fot. HANDOUT/AFP/East News / OceanGate

Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan, z którą stracono łączność w niedzielę 18 czerwca. Na pokładzie znajduje się pięć osób, które zapłaciły krocie za możliwość wzięcia udziału w wyprawie. Wyjaśniamy, kim są uczestnicy ekspedycji na Titanie. 

Amerykańskie i kanadyjskie służby od niedzieli próbują namierzyć miejsce zatonięcia łodzi podwodnej Titan. Według ustaleń firmy OceanGate odpowiedzialnej za wyprawę, tlenu na pokładzie miało starczyć na ok. 96 godzin, czyli do czwartku. Zapasy tego pierwiastka prawdopodobnie już się wyczerpały. W poszukiwaniach służby używają specjalistycznego sprzętu tj. dokładnych sonarów czy bezzałogowej łodzi podwodnej Victor 6000. 

Wyprawa Titana kosztuje krocie

Media dotarły do informacji, kto jest na pokładzie łodzi podwodnej Titan. W niedzielę pięcioosobowa załoga wypłynęła z St. John’s w kierunku wraku Titanica, który spoczywa na głębokości ok. 3800 m pod taflą wody. Kontakt z załogą został urwany ok. dwie godziny po zanurzeniu. Titan miał wynurzyć się o określonej porze z wody, jednak do tego również nie doszło, co zaalarmowało firmę OceanGate i służby poszukiwawczo-ratunkowe. 

Według amerykańskich mediów, zwiedzanie Titanica na pokładzie łodzi podwodnej Titan firmy OceanGate kosztuje ok. 250 tys. dol. za osobę (ponad milion zł). Każdy z uczestników musi przejść specjalistyczne dwudniowe szkolenie z bezpieczeństwa. Trzeciego dnia kursu rozpoczyna się nurkowanie. Zanurzenie się Titana w odmętach Oceanu Atlantyckiego na ok. 4 tys. m trwa ok. dwóch godzin. 

To oni są na pokładzie łodzi podwodnej Titan

Jak podały amerykańskie i brytyjskie media, na pokładzie łodzi podwodnej Titan znajdują się biznesmeni: Hamish Harding, Shahzada Dawood z synem Sulemanem, Stockton Rush i Paul-Henry Nargeolet. 

Hamish Harding to miliarder i zarządca Action Aviation firmy obracającej samolotami. Brytyjczyk mieszka w Dubaju i jest fanem ekstremalnych wrażeń. To właśnie Harding wziął udział w kosmicznym rejsie dla turystów w 2022 roku zorganizowanym przez Blue Origin, przedsiębiorstwo należące do jednego z najbogatszych ludzi świata, Jeffa Bezosa. 

Shahzada Dawood pochodzi z Pakistanu, a wykształcenie zdobywał m.in. w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Pełni funkcję wiceprezesa w  firmie nawozowej Engro Corporation oraz dyrektora spółki inwestycyjnej i holdingowej Dawood Hercules Corporation. Rodzina mężczyzny należy do najbardziej wpływowych i bogatych w kraju. 

W łodzi znajduje się też syn biznesmena, 19-letni Sulejman, który wg “The New York Times” uwielbia science fiction i kostkę Rubika. 

Założyciel OceanGate jest na pokładzie Titana

Firma, która zorganizowała wyprawę do wraku Titanica to OceanGate. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Waszyngtonie zajmuje się eksploracją wód oceanicznych, turystyką oraz badaniami. W 2009 r. została założona przez Stocktona Rusha, który jest uwięziony na pokładzie łodzi podwodnej. To właśnie OceanGate skonstruowało Titana. Biznesmen studiował inżynierię lotniczą, aeronautykę i astronautykę. 

Piątym uczestnikiem jest pochodzący z Francji 77-letni nurek Paul-Henry Nargeolet. To właśnie jemu przypisuje się miano “największego odkrywcy Titanica”. Francuz w swoim życiu odwiedził wrak Titanica aż 35 razy i odzyskał ok. 5 tys. artefaktów.