Ten budynek to nie Disneyland. Bajeczny kościół znajduje się w Polsce
Kościół św. Józefa w Krakowie już z oddali zachęca, by go podziwiać. Neogotycka architektura wielu turystom przywodzi na myśl słynny Disneyland.
Zabytkowy kościół góruje nad Rynkiem Podgórskim w Krakowie. Wieża była zbudowana na kształt tej z Kościoła Mariackiego.
Kościół św. Józefa w Krakowie zachwyca od lat
W 1832 r. inż. Franciszek Brotschneider wybudował kościół na w miejscu obecnego Podgórza. Okazał się on jednak zbyt mały dla 17 tys. parafian, a fachowcy przestrzegali przed możliwym zawaleniem się budynku. Postanowiono wyburzyć świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1905-09 w stylu neogotyckim.
W świątyni znajduje się siedem ołtarzy oraz wiele płaskorzeźb. W środku wiszą trzy żyrandole, dwa mosiężne i jeden kryształowy. Ważnym punktem wyposażenia są też organy wyposażone w 24 głosy. Neogotycka ambona z drewna dębowego jest repliką kazalnicy z Kościoła Mariackiego. Wieża zewnętrzna również jest kopią z Bazyliki.
Turyści uwielbiają bajkowy kościół
Wiele osób nazywa tę budowlę krakowskim Disneylandem. Znajduje się w charakterystycznym centrum Podgórza. Bardzo łatwo tam trafić przechadzając się np. słynną Kładką Ojca Bernatka nad Wisłą, która łączy Kazimierz i Podgórze. Most został udekorowany rzeźbami oraz kłódkami zakochanych osób. Wieża kościoła św. Józefa jest widoczna już z tamtych okolic.
Pod budynkiem bardzo wiele osób chętnie robi sobie zdjęcia. Zimą na placu są stawiane liczne iluminacje, przez co kościół wygląda jeszcze piękniej.
Podgórze w Krakowie
W rejonie obecnego Podgórza już w VI-VII wieku powstał kopiec, który dziś znamy pod nazwą Kopcem Krakusa. To właśnie tam miał spocząć legendarny władca miasta Krakowa. W 1335 r. wybudowano miasto Kazimierz. Wraz z rozwojem miejscowości, rozrastały się też obrzeża, do których należało m.in. Podgórze.
W czasach I rozbioru, okolica ta znalazła się pod panowaniem austriackim, następnie wróciła do Polski. Na początku XIX w. Podgórze ogłoszono IV Dzielnicą Krakowa. Po tych wydarzeniach były plany wzniesienia osobnego miasta, w którego skład wchodziłyby: Podgórze, Ludwinów, Płaszów i Wola Duchacka.
Obecnie Podgórze jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Krakowie. Znajduje się tam dużo restauracji i zieleni.