Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Te polskie miasta to prawdziwe perełki. Jeszcze nie ma tam tłumów
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 25.02.2024 14:05

Te polskie miasta to prawdziwe perełki. Jeszcze nie ma tam tłumów

Supraśl
Fot. Kamil Gopaniuk/Flickr

Lubicie podróżować, ale wolicie pozostać z dala od typowo turystycznych miejsc? W Polsce istnieją miasta, które są bogate w różnorodne atrakcje, a mimo tego nie są bardzo znane.

Ewelina Gac to blogerka, która dzieli się radami dotyczącymi podróżowania na Instagramie. Na jej profilu znajdziemy też propozycje na nietypowe wyjazdy. W jednym z postów zdradziła, w jakie mniej znane miejsca w Polsce warto się udać.

Supraśl cię zaskoczy. Te atrakcje warto zobaczyć

Supraśl to miasto położone w województwie podlaskim. Można tam znaleźć wiele interesujących atrakcji. Tamtejszy monaster jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. To imponująca budowla otoczona wysokimi murami oraz narożnymi wieżami. Będąc w mieście, warto odwiedzić muzeum, które mieści się w Pałacu Archimandrytów z XVII wieku. Zwiedzanie odbywa się co godzinę, a opuszczając jego progi, można udać się nad rzekę. Spacer po bulwarach to świetna okazja do podziwiania licznych instalacji artystycznych.

Kolejnym punktem wartym uwagi jest Pałac Buchholtzów. To imponujące połączenie włoskiego i francuskiego renesansu. Zamek jest obecnie siedzibą Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera. Jest on udostępniony dla zwiedzających. W Supraślu warto odwiedzić także Domy Tkaczy, zbudowane dla pracowników przemysłu tekstylnego, stanowią unikalny zespół architektoniczny. Polacy przyjeżdżając do do tego miasta, nie zdają sobie sprawy z tego, że wiele miejsc stało się scenerią dla kultowego filmu
 

Miasta warte uwagi, które leżą godzinę od Wrocławia

Brzeg jest położony niecałą godzinę od Wrocławia. W centrum uwagi turystów znajduje się imponujący Zamek Piastów Śląskich, który wznoszono dumnie nad miastem od XIII do XVI wieku. Jest on nazywany również Śląskim Wawelem. Zachwyca renesansową architekturą i stanowi nieodłączny element panoramy miasta. Zwiedzanie Brzegu warto rozpocząć od urokliwego Starego Miasta, gdzie można zobaczyć historyczny Rynek, z monumentalnym Ratuszem.

Miłośnicy sztuki mogą udać się do Muzeum Piastów Śląskich, które mieści się na zamkowych terenach. Znajdują się tam wystawy stałe, takie jak Memoriae Piastorum Principum Silesiae. Prezentowane są tam sarkofagi Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie średniowiecznych nagrobków. Wszystko to ma zachęcić do głębszego zanurzenia się w dzieje Śląska.

W podobnej odległości od Wrocławia leży również Legnica. Zwiedzanie warto rozpocząć od Bramy Głogowskiej, która była częścią fortyfikacji. Tuż przy galerii znajduje się kościół pw. Marii Panny, z wieżą widokową, która oferuje malownicze widoki na panoramę Legnicy. Dalej, kierując się w stronę Placu Powstańców Wielkopolskich, znajduje się imponująca katedra pw. Apostołów Piotra i Pawła, otoczona licznymi zabytkami, takimi jak Fontanna Neptuna, Stary Ratusz czy Pomnik Julka.

Te miejsca warto zobaczyć w Siedlcach

Siedlce to miasto położone w województwie mazowieckim. Jedną z jego najbardziej imponujących atrakcji jest Pałac Ogińskich, wzniesiony w XVIII wieku przez Kazimierza Czartoryskiego. To okazała rezydencja, która stanowi nie tylko historyczną perełkę, lecz także centrum kulturalne miasta.

Park Aleksandria, który otacza pałac, zachwyca swoim urokiem i bogactwem roślinności. Założony przez Aleksandrę Ogińską, miał zwrócić uwagę samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, co świadczy o jego wyjątkowym charakterze i pięknie. W samym sercu miasta znajduje się również piękny, zabytkowy ratusz, łączący w sobie style barokowy i klasycystyczny. Obecnie mieści on w swoich murach Muzeum Regionalne.

Nie można pominąć zabytkowego teatru, pierwotnie wzniesionego na początku XIX wieku jako wozownia Ogińskich. To miejsce kultury, które odgrywało ważną rolę w życiu społecznym miasta przez wiele lat. Zwiedzając Siedlce, można odkryć nie tylko piękno architektury i historii, lecz także bogactwo kulturalne i artystyczne tego wyjątkowego miejsca.

Polski Dubaj

Jarosławiec, znany jako "Polski Dubaj" znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Na uwagę zasługuje ogromna sztuczna plaża o powierzchni 50 tysięcy m2. Atrakcją obok której nie można przejść obojętnie, jest imponująca latarnia morska. Uważa się ją za jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Wysoka, ceglana wieża tworzy niepowtarzalny klimat zwłaszcza nocą, gdy wysyła strugi światła w stronę morza.

Dla miłośników przyrody i egzotycznych doznań ciekawym doświadczeniem moze być wizyta w Motylarni i Papugarni przy ulicy Spacerowej. To miejsce, gdzie dzieci i dorośli mogą podziwiać świat papug i motyli, spotykając ogromne, tropikalne okazy. Jarosławiec oferuje także kryty stok narciarski, który czeka na odwiedzających przez cały rok.

Źródło: hasajacezajace, wposzukiwaniu.pl, mynaszlaku.pl, jaroslawiec.pl, biletyna.pl, instagram