Te nazwy w polskich górach rozbawiają turystów do łez. Musisz zobaczyć je wszystkie
Turyści wędrujący po górach mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, jakie nazwy mają niektóre ze szczytów górskich, czy skał. W naszych polskich górach bowiem nie brakuje takich, które niejednego wprawią w śmiech.
Wielu zachodzi w głowę, skąd poszczególne nazwy się wzięły. Toplistę otwiera jeden z tatrzańskich żlebów, czyli Babie Nogi.
Turyści kochają polskie góry. Nie każdy wie, co skrywają
Miłośnicy polskich gór doskonale znają szczyty takie jak Rysy, Śnieżka czy Tarnica. To jedne z popularniejszych, które tworzą Koronę Gór Polski. W jej skład wchodzi aż 28 najwyższych szczytów znajdujących się w Polsce.
Z kolei pasma górskie w kraju wchodzą w skład trzech łańcuchów górskich - z nich są Góry Świętokrzyskie oraz Sudety, najmłodszy Karpaty. W sumie na terenie kraju jest aż 46 pasm górskich i każde z nich skrywa szczyty o nietypowych nazwach.
Najdziwniejsze nazwy geograficzne w polskich górach. Niejednego wprawią w śmiech
Toplistę z dziwnymi nazwami geograficznymi otwiera jeden z najpotężniejszych żlebów, który opada spod szczytu Kamienistej do Doliny Pyszniańskiej. Nosi nazwę Babie Nogi, którą rzekomo miał zapoczątkować Mariusz Zaruski, taternik, który w 1911 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Kamienistą.
Kolejną zabawną nazwą jest Dupa Słonia, skałka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa ta jest wynikiem zaadaptowania ludowego określenia. Z kolei np. Rozdroże pod Moszną, to nic innego jak przełęcz pod szczytem Moszna (771 m n.p.m.)
Niewątpliwie turystów bawią najbardziej napotkane w górach nazwy takie jak np. Burdelowa Góra (761 m n.p.m.), znajdująca się w masywie Policy w Beskidzie Żywieckim. Do niej należy doliczyć też Świński Ryj (396 m n.p.m.), czyli szczyt Gór Świętokrzyskich.
Niektóre nazwy geograficzne w polskich górach wymyślili mieszkańcy
Niektóre z nazw wynikają z tradycji, czasem ze złośliwości. Zapoczątkowane przez lokalną społeczność czy taterników. Oto pozostałe z nich:
- Cycówka (593 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim
- Żleb pod Wysranki w Tatrach
- Gówniak (1617 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim
- Fajna Ryba (347 m n.p.m.), wzniesienie w województwie łódzkim