Turysci.pl
Tatry z ważną akcją.

Fot. Pixabay.com/ anialaurman

Już w sierpniu wielka akcja w Tatrach. Można się przygotować

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Tatry doczekały się akcji, która ma odmienić oblicze polskich gór. Już w sierpniu tysiące wolontariuszy będzie pracować na rzecz czystszych szlaków. Organizatorzy mają ważne informacje dla turystów, którzy w najbliższym

Tatry zmagają się z dużym problemem, który nagłaśniali już zarówno krajowi, jak i zagraniczni celebryci. Co ważne jednak sprawa polskich gór nie ograniczyła się wyłącznie do rozgłosu w sieci. Już w sierpniu startuje kolejna edycja akcji “Czyste Tatry”.

“Czyste Tatry” w nowej odsłonie

Jak informują dziennikarze RMF24, akcja “Czyste Tatry” ruszy w sobotę 22 sierpnia. Od 2012 roku, czyli pierwszej edycji przedsięwzięcia, wolontariusze z całej Polski zbierali się w lipcu, jednak pandemia koronawirusa zmieniła zasady gry. Tym razem akcja będzie trwała krócej, ale uczestnicy nadal mogą liczyć na pewne benefity. Osoby, które zgłoszą się do organizatorów “Czystych Tatr” dostaną m.in. darmową wejściówkę na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz unikatową pamiątkę.

- Bardzo zależało nam na podtrzymaniu ciągłości projektu, który rósł z każdą edycją i miał zauważalny wpływ na świadomość ekologiczną Polaków, a zwłaszcza turystów odwiedzających Tatry. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, postanowiliśmy przeprowadzić jednodniową akcję sprzątania. Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem - wyjaśniał cytowany przez RMF Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Tatry tym razem bez eko-imprez

W związku z pandemią koronawirusa, organizatorzy akcji “Czyste Tatry” zrezygnowali z organizacji koncertów, panelu górskiego oraz tzw. eko-miasteczka, jednak jak sami zaznaczają - najważniejszym punktem programu jest “wysprzątanie tatrzańskich szlaków”. Każdy wolontariusz będzie wyposażony w workoplecak, rękawiczki, dodatkowe worki oraz specjalną koszulkę z autorską grafiką Andrzeja Mleczki. Ekolodzy ustawią siedem punktów rejestracyjnych (Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Chochołowska, Kuźnice oraz Punkt Informacji Turystycznej pod Gubałówką), w których każdy turysta będzie mógł się zarejestrować pod warunkiem wystarczającej liczby miejsc. Trzeba się naprawdę pospieszyć. 

- W ostatnich latach liczba wolontariuszy sprzątających szlaki sięgała siedmiu tysięcy. W tym roku jednak do sprzątania będzie mogło dołączyć mniej osób. Przygotowaliśmy 2500 pakietów startowych. Wcześniej uruchomimy rejestrację internetową, w której będzie mogło się zapisać 1000 osób. Pozostałe 1500 miejsc będzie czekać w punktach mobilnych, więc warto się pospieszyć - zaznaczał Rafał Sonik.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >