Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Ta praktyka tanich linii lotniczych może zrujnować ci wakacje. Jak nie paść jej ofiarą?
Magda Antoł
Magda Antoł 09.06.2023 12:05

Ta praktyka tanich linii lotniczych może zrujnować ci wakacje. Jak nie paść jej ofiarą?

Lotnisko Chopina
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Przyjeżdżasz na lotnisko, w pełni przygotowany na urlop. I kiedy już oczami wyobraźni widzisz siebie opalającego się nad lazurowym morzem, wtem słyszysz, że samolot jest pełny i nie będziesz mógł wejść na pokład. I w tym momencie urlop zostaje zaprzepaszczony.

Tanie linie lotnicze wykorzystują tę praktykę w sezonie wakacyjnym, kiedy najwięcej pasażerów decyduje się na podróżowanie samolotami. Jednak, dlaczego jest ona stosowana?

Tanie linie lotnicze nie wpuszczą cię do samolotu. Dlaczego?

Asia Jakubiec, która dzieli się z obserwującymi ciekawostkami podróżniczymi, ostatnio opublikowała intrygujący film na TikToku. Omawia w nim praktykę zwaną overbookingiem. Teoretycznie po rezerwacji i opłaceniu biletu nie powinniśmy się martwić o to, czy w ogóle polecimy na wakacje. Jednak w praktyce prezentuje się to inaczej. Jak się okazuje niezależnie od tego, czy kupiliśmy bilet online z wyprzedzeniem, czy na ostatnią chwilę, możemy nie zostać wpuszczeni do samolotu. Powodem jest brak miejsc na pokładzie.

Zdarza się, że tanie linie lotnicze sprzedają więcej miejsc niż jest dostępnych. W ten sposób chcą zoptymalizować koszty spowodowane rezygnacją z lotów. W takich sytuacjach samolot może zostać przepełniony i wtedy pechowcy otrzymują na lotnisku wiadomość, że nie polecą.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Ta praktyka wydaje się niesprawiedliwa, ale jest w pełni legalna. Mało tego zgadzamy się na tego typu sytuacje już przy zakupie biletu. Jedynym pocieszeniem jest możliwość ubiegania się o odszkodowanie, którego wysokość jest zależna od długości trasy, ale tylko wtedy, gdy nowy samolot dotarł na miejsce później niż godzinę. Najniższe wynosi 250 euro na trasie nie dłuższej niż 1500 kilometrów. Natomiast najwięcej otrzymamy, gdy nasze miejsce docelowe było oddalone o ponad 3500 kilometrów. Wtedy linie lotnicze wypłacą nam 600 euro. W przypadku, gdy lot odbywa się dnia następnego, pasażer musi mieć zapewniony nocleg. 

@asia_jakubiec Wiedziałeś, że możesz zostać nie wpuszczony na pokład samolotu, mimo że kupiłeś bilet? Jest to praktyka całkowicie legalna, spowodowana optymalizacją kosztów przez linie lotnicze. ✈️ #traveltiktok #traveltips #linielotnicze #samolot #lotsamolotem #podrozemaleiduze #podroze #overbooking #taniepodróżowanie ♬ Lay Low - Tiësto

Overbooking jest szczególnie krzywdzący dla osób, które z wyprzedzeniem opłaciły pobyt w hotelu oraz bilety do lokalnych atrakcji. Czy jest szansa na to, aby chociaż część kosztów odzyskać? Tak, o ile wykupiliśmy ubezpieczenie turystyczne. Jeśli uwzględnia zabezpieczenie przed opóźnieniem lub odwołaniem lotu, to są też zwracane dodatkowe koszty.

Jak uniknąć overbookingu w tanich liniach lotniczych?

Jak podaje serwis Money.pl z overbookingu najczęściej korzystają tanie linie lotnicze w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, czyli w wakacje, święta i długie weekendy. Tę praktykę dość często stosuje Wizz Air. Co zrobić, aby zminimalizować szansę na bycie ofiarą overbookingu?

Asia poradziła, aby starać się zjawić na początku odprawy. Jeśli jest to możliwe, to próbujcie unikać rezerwacji miejsc w najbardziej ruchliwym okresie. Dodatkową metodą na pewny lot jest również wykupienie biletu w wyższej klasie.

Źródło: Money