Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Świetna wiadomość z Tatr. Piękny i mało zatłoczony szlak ponownie otwarty po długiej przerwie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 31.05.2023 18:31

Świetna wiadomość z Tatr. Piękny i mało zatłoczony szlak ponownie otwarty po długiej przerwie

Tatry
Fot. Facebook/TPN

Czerwiec, a zwłaszcza długi weekend związany z Bożym Ciałem, to dobry czas na ucieczkę w Tatry. Śniegu na ścieżkach i szczytach jest coraz mniej, dzięki czemu wędrówki są bezpieczniejsze. Dodatkową dobrą wiadomością jest powrót żółtego szlaku do Doliny Białego.

Jak wskazują najnowsze dane Nocowanie.pl, podczas czerwcowego długiego weekendu Zakopane czeka prawdziwy najazd turystów. Wielu z nich z pewnością wybierze się w góry. Jeśli chcecie uniknąć tłumów, zajrzyjcie koniecznie do Doliny Białego.

Dolina Białego zamknięta z powodu uszkodzenia mostu

Do Doliny Białego prowadzi malowniczy żółty szlak. Niestety od kilku miesięcy turyści odwiedzający m.in. Sarnią Skałę mogli jedynie pomarzyć o spacerze w te okolice. Z powodu intensywnych opadów śniegu, doszło tam bowiem do zawalenia jednego z tamtejszych mostów. W konsekwencji TPN musiał zamknąć szlak.

Prace nad budową nowej przeprawy rozpoczęły się tak szybko, jak tylko było to możliwe. Niestety wówczas przedstawiciele TPN dostrzegli, że stan techniczny drugiej z tamtejszych przepraw również pozostawia wiele do życzenia.

Świetna wiadomość z Tatr. Wielkie otwarcie szlaku już 1 czerwca

Ponieważ stan techniczny drugiego mostu nie gwarantował bezpieczeństwa, zapadła decyzja o jego naprawie. To jednak trwało, przez co ponowne otwarcie szlaku zostało opóźnione.

Jednak w środę 31 maja Tatrzański Park Narodowy przekazał bardzo dobre informacje. Po długim oczekiwaniu 1 czerwca żółty szlak do Doliny Białego zostanie ponownie otwarty. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu wędrowców, którzy w najbliższych tygodniach będą cieszyć się urokami Tatr.

TPN apeluje do turystów. Na szlakach nadal zalega śnieg

Choć turyści już dawno zapomnieli o zimie, to na wielu szlakach nadal nie brakuje śniegu. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed niełatwymi warunkami w wyższych partiach gór.

"W wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg. W godzinach porannych jest on miejscami twardy i zmrożony, natomiast w południe robi się mokry i grząski. Są miejsca na graniach, gdzie śnieg jest wytopiony całkowicie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przekazano w najnowszym komunikacie turystycznym. 

Park zaapelował również do turystów, aby nie wchodzili na lód pokrywający tatrzańskie stawy. “Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy bezwzględnie na nie nie wchodzić” - przypomniał TPN.