Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nowy trend wśród Polaków. "Staycation" coraz popularniejszą opcją nie tylko dla oszczędzających
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 30.05.2023 18:49

Nowy trend wśród Polaków. "Staycation" coraz popularniejszą opcją nie tylko dla oszczędzających

Zakopane
Fot. Pixabay

Wakacje coraz bliżej, ale zanim ruszymy na wymarzony urlop, będziemy mogli odpocząć również podczas długiego weekendu czerwcowego. Biorąc dzień wolny w piątek 9 czerwca, można odpoczywać przez cztery dni z rzędu. Wszystko za sprawą Bożego Ciała, które w tym roku będzie miało miejsce w czwartek 8 czerwca.

Długi weekend czerwcowy to kolejna okazja na krótki wyjazd w gronie rodziny i przyjaciół. Jak pokazują dane Nocowanie.pl, rezerwacji na ten termin jest o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Na spadek zainteresowania nie wpłynęły nawet podwyżki cen. Eksperci widzą jednak nowy trend.

Boże Ciało w górach lub nad morzem

Nocowanie.pl postanowiło podzielić się listą najpopularniejszych miejsc na tegoroczny długi weekend czerwcowy. Nie jest niespodzianką, że Polacy najchętniej spędzą go w górach. Po majowym zastoju na pierwsze miejsce wróciło Zakopane, a dalej znalazły się Karpacz, Białka Tatrzańska i Szklarska Poręba.

Coraz ładniejsza aura, a przede wszystkim wysokie temperatury, skłaniają również do wyjazdów nad Bałtyk. Niezmiennie dominuje tu Gdańsk, a na dalszych miejscach znajdują się Kołobrzeg i Łeba. 

Trzeci sposób na spędzenie długiego weekendu w czerwcu to wyjazd typu city break, podczas którego Polacy skupią się na zwiedzeniu konkretnego miasta. Najpopularniejsze kierunki na takie wyjazdy to Kraków, Wrocław i Warszawa.

Ceny jak wysokie jak w majówkę, ale da się oszczędzić

Jak czytamy w najnowszym raporcie, podczas Bożego Ciała ceny utrzymają się na podobnym poziomie co w majówkę. Średnia cena za osobę za dobę to 133 zł. Natomiast średnia wartość rezerwacji utrzymuje się na poziomie 974 zł.

Ceny sprawiły również, że Polacy wyjeżdżają na krócej. Średnia długość rezerwacji to obecnie 2,47 doby. Jest to wynik o 10 proc. krótszy niż przed rokiem. Jednak jak podkreśla Nocowanie.pl, do skrócenia wyjazdów zmuszają nie tylko ceny. Użytkownicy serwisu w specjalnej ankiecie przyznali, że planują wyjeżdżać częściej. Aż 41 proc. z nich zadeklarowało minimum 2-3 wyjazdy w tym roku.

Dodatkowo, jak się okazuje, na wysokie ceny również można znaleźć skuteczny sposób. – Wszystko zależy od typu i standardu obiektów, warto poszukać też promocji czy ofert specjalnych przez nie oferowanych. W naszym serwisie, spokojnie znaleźć można oferty poniżej 50 złotych za osobę za noc, nawet w uznawanych za drogie Zakopanem czy Sopocie – podkreślił Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółki Nocowanie.pl.

Nowy trend wśród Polaków. "Staycation" coraz popularniejsze

Ankieta ujawniła jeszcze jeden bardzo ciekawy trend. Polacy wybierają się bowiem na coraz bliższe wyjazdy. Na taki wariant zdecydowało się aż 14 proc. uczestników ankiety. Urlop spędzą oni nie dalej niż 120 km od domu. Zjawisko to eksperci określili mianem "staycation".

– Najpierw była to pandemia. Sposobem na obejście obostrzeń tego czasu było szukanie miejsc niedaleko domu. Teraz, w obliczu wysokich cen życia, dochodzi do tego chęć obniżenia kosztów. Poza tym skracając długość wypoczynku nie chcemy połowy tego czasu spędzić w męczącej podróży – wyjaśnił Zaniewski.

Stwierdzenie to nie jest bezpodstawne. Na bardzo podobne powody wybrania bliższych wyjazdów wskazali internauci. Aż 45 proc. z nich robi to w ramach oszczędności. Równocześnie 15 proc. decyduje się na to ze względu na dzieci lub zwierzęta domowe, dla których dalsze podróże bywają wyczerpujące.