Turysci.pl > Na topie > Wakacje w tym kraju tanieją najszybciej. Eksperci dostrzegają nietypowy trend przed startem sezonu
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 29.05.2023 19:04

Wakacje w tym kraju tanieją najszybciej. Eksperci dostrzegają nietypowy trend przed startem sezonu

Plaża
Fot. Pixabay

Ceny w biurach podróży mogą przyprawiać o zawrót głowy. Znalezienie oferty za mniej niż 2,5 tys. od osoby nie jest łatwe. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich tygodniach i tak doszło do spadku cen. Eksperci zauważają w tym stały trend.

Im bliżej wakacji, tym taniej? Tak można podsumować aktualny trend, który uważnie śledzi Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. "Rzeczpospolita" opublikowała właśnie dane z najnowszego raportu, a te są bardzo obiecujące.

Wakacje coraz tańsze. Na cenie błyskawicznie stracił włoski region

Tegoroczne wakacje all inclusice będą o kilkaset złotych droższe niż przed rokiem. Nie zmienia to jednak faktu, że w minionym tygodniu praz kolejny odnotowano spadki cen wycieczek. O ile przed tygodniem było to znaczące 86 zł, o tyle teraz spadek jest znacznie skromniejszy i wynosi zaledwie 22 zł.

Warto jednak podkreślić, że na przestrzeni ostatnich siedmiu tygodni tylko raz doszło do podwyżki cen. Na przełomie maja i kwietnia ceny wzrosły o 76 zł.

Choć średnia obniżka nie robi wielkiej różnicy, to kiedy przyjrzymy się konkretnym kierunkom, można zauważyć ogromne zmiany. Aż o 960 zł spadły ceny wyjazdów do włoskiej Kalabrii. Przed tygodniem kierunek ten notował bardzo duży wzrost cen. O 203 zł mniej trzeba zapłacić za wczasy w Maroku, a o 132 zł spadły ceny wycieczek na Majorkę. 

Tu za wakacje all inclusive zapłacisz więcej

Warto dodać, że w minionym tygodniu spadły ceny aż trzech z pięciu najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. 35 zł mniej trzeba zapłacić za wczasy all inclusive w szczycie sezonu w Egipcie. O 31 zł staniała Turcja, a 39 zł mniej turyści płacą za Bułgarię. Wyspy Kanaryjskie trzymają ten sam poziom, za to Grecja podrożała o 62 zł.

W przypadku tego ostatniego kierunku zmiany cen na poszczególnych wyspach są bardzo dobrze widoczne. Wycieczki na Korfu podrożały aż o 119 zł. O 102 zł więcej trzeba za to zapłacić za urlop na Kos. Najszybciej ceny wzrosły jednak na hiszpańskiej Fuertaventurze - o 212 zł. 

Najtańsze biuro podróży? Lider dominuje drugi rok z rzędu

W zestawieniu Traveldaty pojawiły się również ranking najtańszych biur podróży. Biorąc pod uwagę 30 kierunków w trzech rodzajach hoteli, na czele zestawienia, podobnie jak przed rokiem, jest TUI Poland. Drugie miejsce zajmuje Coral Travel, a trzecie Itaka.

Warto jednak zwrócić uwagę na bardziej szczegółowe dane. Np. szukając wakacji w Egipcie, najtańsze wyjazdy oferują dwaj nowi gracze na polskim rynku - Join UP! i Anex Tour. Wakacje w Grecji najtaniej spędzą klienci Itaki i TUI Poland. W Turcji najtańsze wczasy oferuje Coral Travel.