Turysci.pl Polska Spędziła Boże Narodzenie w Indiach. Opowiedziała, jak wyglądają święta w innej kulturze
Fot. Pexels.com Daria Shevtsova (zdjęcie ilustracyjne)

Spędziła Boże Narodzenie w Indiach. Opowiedziała, jak wyglądają święta w innej kulturze

27 grudnia 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są istotne różnice w spędzaniu świąt Bożego Narodzenia w Indiach

  • czy tolerancja mieszkańców pozwala na świętowanie wyznawców wszelkich religii

  • jakie zwyczaje przeniosła do swojej tradycji hinduska Rita

Święta w Indiach wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Nic dziwnego – w końcu w drugim najbardziej zaludnionym kraju świata chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 2,5 procent społeczeństwa. Dlatego nie dominują tu zwyczaje, które możecie znać ze swoich domów. Na szczęście jednak mieszkańcy są tolerancyjni.

Święta Bożego Narodzenia są szczególnie istotne w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach . Ten region uznawany jest za najstarszą enklawę chrześcijan w kraju. Stąd też pochodzi Ria Thomas – Hinduska, która została wychowana zgodnie z chrześcijańskimi tradycjami i wiarą. undefined

Święta Bożego Narodzenia po indyjsku

Rita podkreśliła, że wszystkie święta są w Indiach ważne i dlatego mieszkańcy szanują je bez względu na wyznanie. Hinduska zaznaczył też, że radosny nastrój panuje zarówno podczas Bożego Narodzenia, jak i hinduskiego Dipawali czy muzułmańskiego Ramzanu.

Na święta niemal wszyscy – niezależnie od wyznania – dekorują domy przynajmniej jedną papierową gwiazdą. Początek grudnia i kupowanie albo wykonywanie samemu gwiazdy jest przez wszystkich niecierpliwie wyczekiwane. Niemal wszyscy dekorują również domy tradycyjnymi ozdobami świątecznymi – słowa Rity Thomas cytuje portal Wirtualna Polska.

Co ciekawe, Rita wspomina własnoręcznie wykonywanie szopek bożonarodzeniowych , które mogą mocno kojarzyć się z polskimi zwyczajami świątecznymi. Hinduska przyznała, że w niektórych kościołach nadal organizowane są konkursy na najładniejszą szopkę . Zwycięzcę wyłaniają kolędnicy wraz z księdzem, którzy maszerują od domu do domu.

Okazuje się jednak, że pojawiają się dość znaczące różnice. W Polsce to kolacja wigilijna traktowana jest jako najważniejszy posiłek tego dnia, gdy wszyscy zbierają się przy stołach. Natomiast w Indiach mieszkańcy Kerali czekają na bożonarodzeniowe śniadanie.

Z początkiem grudnia każdy dorosły zaczyna post. Dlatego po 25 dniach nie możemy się już doczekać, żeby przerwać wegetariańską dietę – słowa Rity cytuje WP.

Na stole na pewno pojawią się 'palappamy' – naleśniki z mąki ryżowej i mleka kokosowego, gotowane w taki sposób, że przypominają koronkową serwetkę. Podajemy je z gulaszem z baraniny lub kurczaka. Są również kotlety i 'puttu' – danie z gotowanego na parze ryżu. Specjalnością świąteczną jest też domowej roboty wino i nasz faworyt – pieczony i karmelizowany banan! Jak długo są desery i mięso, wszyscy są szczęśliwi! – dodaje Rita.

Warto jednak przypomnieć przy tej okazji, że mnóstwo Hindusów to wegetarianie. Jedzenie zwierząt – bardzo popularne wśród wyznawców chrześcijaństwa – nie jest zbyt dobrze widziane przez mieszkańców Indii. Chociaż ta różnica może generować problemy, lokalna społeczność jest tolerancyjna.

Święta Bożego Narodzenia to w Indiach dzień wolny dla wszystkich

Boże Narodzenie jest świętem państwowym w całych Indiach . Świecki kraj chce dawać możliwości do życia zgodnie z każdą religią. Wiele różnic się zaciera, a młode pokolenia nie są aż tak przywiązane do tradycji. Dominika Patalas związała się z Hindusem i już od dawna popularyzuje polskie zwyczaje świąteczne.

Polka uczy gotować dania z polskiej kuchni, ale promuje też nasze inne świąteczne zwyczaje. Dominika wypełnia skarpety prezentami z okazji Mikołajek i ozdabia cały dom w Nowym Delhi. Przyznaje jednak, że choć w stolicy Indii czuć atmosferę świąt – świąteczne jarmarki, ozdoby, przystrojone centra handlowe – to najlepiej ten okres wspomina w rodzinnych stronach.

Co roku spędzam Święta Bożego Narodzenia w Polsce z najbliższą rodziną. Jest to dla mnie wyjątkowy czas i z niecierpliwością wyczekuję, kiedy będę z rodziną stroić choinkę i zasiądziemy do wigilijnego stołu. Dwa lata temu, również Pulkit przyleciał specjalnie do Polski świętować ten czas z nami. Zwiedził markety świąteczne, stroił choinkę, przy wigilijnym stole spróbował wszystkich świątecznych potrawy. Nawet śpiewał kolędy i uczestniczył w pasterce. Hindusi szanują wszystkie religie. Są bardzo chętni i szczęśliwi, że mogą brać udział w świętowaniu również katolickich świąt – mówi na łamach WP.

Mieliście kiedyś okazję doświadczyć tego, jak wygląda Boże Narodzenie w innych krajach? W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Martynice, gdzie zamiast opłatkiem, mieszkańcy dzielą się świąteczną szynką. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy