Turysci.pl
bratislava-g165e03e7f 1280

fot. Pixabay/ danielavaskova

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy. Lockdown dotknie także zaszczepionych

25 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowacja wprowadza ogólnokrajowy, 14-dniowy lockdown, który obejmie także osoby zaszczepione. Powodem przywrócenia restrykcji jest nagły wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Słowacja jako drugi kraj w Unii Europejskiej po Austrii, zdecydowała się na wprowadzenie pełnego lockdownu. Rząd tłumaczy, że spowodowane jest to radykalnym skokiem zakażeń koronawirusem.

We wtorek Słowacja zanotowała ponad 10 tysięcy nowych zakażeń, czyli najwięcej od marca 2020 roku. W szpitalach jest ponad 3200 pacjentów z COVID-19, z których 83 procent to osoby niezaszczepione - podaje Ministerstwo Zdrowia.

john-tuesday-0QV-SDRPmx0-unsplash

Black Friday linii lotniczych. Na jakie zniżki można liczyć?

CZYTAJ DALEJ

Słowacja - nowe restrykcje

Nowe restrykcje weszły w życie od północy i dotyczą wszystkich, w tym osób zaszczepionych. Równocześnie z lockdownem wprowadzono stan wyjątkowego na okres 90 dni. Oznacza to, że wyjście z domu jest ograniczone tylko do pilnych sytuacji.

Mieszkańcy mają możliwość wyjścia z domów m.in. do szkoły (pozostaną otwarte), do pracy, lekarza, sklepu, na spacer z psem czy w celu rekreacji (tylko w granicach swojego powiatu).

Rząd zasugerował również pracę zdalną, a do zakładów pracy będą wpuszczani tylko posiadacze paszportów COVID: ozdrowieńcy, osoby zaszczepione lub posiadacze świeżego negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Otwarte pozostaną sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, żłobki, przedszkola i szkoły, sanatoria na pobyt ze skierowaniem od lekarza, punkty gastronomiczne (tylko z możliwością sprzedaży na wynos), a także apteki, pralnie czy stacje paliw.

Wprowadzony został również zakaz spotkań w grupach liczących więcej niż 6 osób jednocześnie, o ile nie mieszkają one w jednym domu.

Problem ze szczepieniami

Rząd podejmie dalsze decyzje co do ewentualnego przedłużenia lockdownu po 10 dniach od jego wprowadzenia. Rządowi eksperci zalecali podjęcie jeszcze ostrzejszych restrykcji na czas 3 tygodni.

Słowacja ma jeden z najniższych wskaźników zaszczepienia w Unii Europejskiej. Zaszczepionych jest tam jedynie 45 procent obywateli. Tamtejsze ministerstwo zdrowia podaje ponadto, że 83 procent spośród osób hospitalizowanych, to osoby niezaszczepione.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Cypr łagodzi restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni i ozdrowieńcy

Czytaj więcej >
świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >