Turysci.pl
slovakia-958467 1280

fot. Pixabay/ Vikino

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia w Tarach. Dotyczą schronisk i wyciągów

28 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowacja od poniedziałku 13 września wprowadziła nowe ograniczenia w Tatrach. Zgodnie z nowymi zasadami posiłek w schronisku będą mogły zjeść jedynie osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Restrykcje pojawią się również na wyciągach.

Słowacja odnotowuje zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu odnotowano 519 przypadków, co jest największą liczbą od maja 2021. Dlatego od poniedziałku 13 września wprowadzone zostały nowe restrykcje.

Wśród regionów oznaczonych nowymi strefami znalazły się okręgi, na których terenie znajdują się Tatry: Okręg Liptowskiego Mikulasza oraz Tatry Zachodnie oznaczono na pomarańczowo, natomiast okręg Popradu i Tatry Wysokie na czerwono. Nowe obostrzenia dotkną również turystów wędrujących po górach.

gubałówka

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

CZYTAJ DALEJ

Kolejki górskie w słowackich Tatrach tylko dla zaszczepionych

Turyści planujący odwiedzić Poprad i Tatry Wysokie, które znalazły się w czerwonej strefie, muszą pamiętać, że z restauracji i obiektów noclegowych oraz kolejek linowych mogą korzystać jedynie osoby zaszczepione pełną dawką preparatu przeciw COVID-19.

Również w Tatrach Zachodnich, gdzie obowiązuje pomarańczowa strefa, z noclegu w schronisku i posiłku w restauracji mogą skorzystać jedynie osoby, które okażą certyfikat covidowy.

Co ważne, osoby niezaszczepione mogą korzystać z ogródków restauracyjnych i kolejek linowych bez zamykanych kabin.

- Klienci zostaną poproszeni o przesłanie potwierdzenia przed zakupem biletów na kolejkę w kasie. Przed wejściem do kolejki linowej w ośrodku Tatrzańska Łomnica należy wykazać się ujemnym testem antygenowym nie starszym niż 48 godzin lub testem PCR nie starszym niż 72 godziny, lub zaświadczeniem o pełnym szczepieniu przeciw COVID-19 - informuje w swoim komunikacie ośrodek Tatrzańska Łomnica

Z kolejki mogą skorzystać również osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, o ile przedstawią dokument potwierdzający przebycie choroby w ciągu ostatnich 180 dni. Wyjątek stanowią dzieci poniżej 12 roku życia, które nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów.

Przypomnijmy, że w pomieszczeniach zamkniętych w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nowe przepisy na razie mają obowiązywać do 19 września 2021 r., jednak jak zwykle zależeć będą od rozwoju sytuacji.

Zasady przekraczania granic Słowacji

Turyści planujący wyjazd do Słowacji muszą wypełnić formularz on-line. Zwolnione z tego obowiązku są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem.

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 mają obowiązek poddania się kwarantannie w warunkach domowych lub specjalnych hotelach przez 14 dni. Izolację można skrócić uzyskując negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, wykonym najwcześniej w piątym dniu izolacji.

Zwolnione z kwarantanny są osoby w pełni zaszczepione, które przybywają do Słowacji 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub 21 dni po podaniu szczepionki jednodawkowej, lub 14 dni po podaniu którejkolwiek dawki, jeśli osoba pokonała COVID-19 w ostatnie 180 dni.

Kwarantanny nie muszą odbywać również dzieci poniżej 12 roku życia, o ile ich rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, jej nie podlegają.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: SE

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czarne muchy atakują w Hiszpanii. Ich ugryzienie może źle się skończyć

Czytaj więcej >

Europa

Koniec z tanimi lotami w Ryanair. Przewoźnik zapowiada podwyżki na wakacje

Czytaj więcej >

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >