Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Słowacja zamyka część przejść na granicy z Polską. Na pozostałych będą wzmożone kontrole
Patryk Korzec
Patryk Korzec 14.02.2021 10:07

Słowacja zamyka część przejść na granicy z Polską. Na pozostałych będą wzmożone kontrole

słowacja zamyka część przejść granicznych z Polską
Fot. flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Słowacja podjęła decyzję o ograniczeniu ruchu na swoich przejściach granicznych. Początkowo mówiło się o przywróceniu wzmożonych kontroli oraz zaostrzeniu przepisów wjazdu, jednak teraz TVN24 potwierdził, że 10 przejść na granicy z Polską zostanie zamkniętych całkowicie

Słowacja zaostrza reżim graniczny

Marek Krajci, słowacki minister zdrowia, na piątkowej konferencji prasowej ogłosił wprowadzenie nowego reżimu granicznego. Słowacja w ten sposób chce powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych odmian koronawirusa. Wstępnie mowa była o większej liczbie kontroli, okazuje się jednak, że ruch turystyczny, osobowy oraz tranzyt zostaną zablokowane zupełnie od godziny 6 w poniedziałek. Dotyczy to przejść: 

  • Ujsoły-Novot,

  • Winiarczykówka-Bobrov,

  • Chochołów-Sucha Hora,

  • Radoszyce-Palota,

  • Ożenna-Niżna Polianka,

  • Muszynka-Kurov,

  • Leluchów-Czircz,

  • Łysa Polana-Tatranska Javorina,

  • Niedzica-Lysa nad Dunajcom,

  • Szczawnica-Lesnica.

Wymienione przejścia opisywane są jako mniejsze i mniej popularne. Podróżni mogą dostać się na terytorium naszych sąsiadów, jednak wybrać muszą pozostałe przejazdy. Trzeba być również świadomym nowych, surowszych przepisów sanitarnych, m.in. obowiązkowej kwarantanny.  

Jak podkreśla TVN24, przekazywane informacje wskazują, że całkowite przywrócenie kontroli graincznych nie nastąpi, jednak służby będą działać na miejscu i sprawdzać przestrzeganie reżimu sanitarnego. Jednocześnie policja apeluje do turystów o wyrozumiałość i cierpliwość, bowiem czas wjazdu na teren Słowacji może być znacznie wydłużony

przejscie-graniczne-muszynka-kurov-1613292558.jpg
Przejście graniczne Muszynka-Kurov

Przejście graniczne Muszynka-Kurov, fot. wikimedia.org/Krzysztof Lasoń, CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Turyści będą musieli przejść kwarantannę

Ruch turystyczny u naszych południowych sąsiadów na ten moment nie jest zabroniony, konieczne jest jednak na granicy okazanie negatywnego testy PCR na obecność koronawirusa. Wszystko zmienić się ma jednak o godzinie 6:00 17 lutego 2021 roku. 

Po tym terminie osoby wjeżdżające do Słowacji podlegają bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: http://korona.gov.sk/ehranica – informuje polskie MSZ na stronie dotyczącej podróży na Słowację. 

Obowiązkowa izolacja po przekroczeniu granicy ma dotyczyć wszystkich obywateli Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Islandii oraz Liechtensteinu. Niezbędny formularz najlepiej uzupełnić wcześniej, przed wyruszeniem w podróż. Ostatecznym terminem na zrobienie tego jest chwila przekraczania granicy. 

Jak podkreślają władze Słowacji, obowiązkowa kwarantanna może być zakończona wcześniej, co może być dobrym rozwiązaniem dla turystów chcących skorzystać z atrakcji naszych sąsiadów. Konieczne jest w takiej sytuacji jednak przeprowadzenie kolejnego testu PCR oraz okazanie negatywnego wyniku. Można go jednak wykonać nie wcześniej niż piątego dnia kwarantanny, znacznie wydłużyć to więc może nasz urlop. 

Od nowych przepisów jest kilka wyjątków, ale niestety w żaden sposób nie mogą okazać się pomocne dla turystów. Dotyczą przede wszystkim kierowców transportu międzynarodowego czy załóg karetek pogotowia. Z obowiązkowej kwarantanny zwalnia też przejazd przez Słowację tranzytem, bez niepotrzebnego zatrzymywania się. 

Obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu ośmiu godzin bez zatrzymywania się, z wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych. W przypadku tranzytu nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19 – informuje polskie MSZ. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TVN24