Turysci.pl > Polska > Skrajna głupota w Tatrach. Turysta wszedł na krzyż na Giewoncie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 07.05.2023 11:48

Skrajna głupota w Tatrach. Turysta wszedł na krzyż na Giewoncie

Krzyż na Giewoncie
Fot. Pixabay

Krzyż na Giewoncie od lat budzi wiele emocji. Jedni uważają go za symbol Tatr, inni są zdania, że powinien zostać usunięty, ponieważ przyciąga pioruny. Wszyscy są jednak zgodni, że nikt nie powinien się na niego wspinać. Jeden z turystów był jednak innego zdania.

Maj to dobry moment na wędrówki po Tatrach. Ze szlaków zniknęły już tłumy, które pojawiły się tu podczas majówki, a wędrowcy znów mogą cieszyć się ciszą i spokojem gór. Niestety nawet w tym niewielkim gronie miłośników wędrówek znalazł się nieodpowiedzialny turysta.

Nad Tatry nadciągała burza. Turysta postanowił wejść na krzyż na Giewoncie

O niechlubnym "wyczynie" jednego z turystów na Giewoncie w niedzielę 7 maja poinformował "Tygodnik Podhalański". Z informacji przekazanych przez lokalne media wynika, że do groźnej sytuacji doszło w sobotę 6 maja.

O całym zajściu nie wiadomo zbyt wiele. Pewne jest, że mężczyzna postanowił wspiąć się na krzyż w momencie załamania pogody. Niektóre prognozy mówiły nawet o wystąpieniu burz. Ostatecznie nad Tatrami pojawiły się ciemne chmury i zaczął padać deszcz, jednak to nie powstrzymało turysty. W tym samym czasie na szczycie przebywały inne osoby, które uwieczniły brawurowy "popis" nieodpowiedzialnego wędrowca.

Lokalne media przypominają, że wspinaczka na krzyż na Giewoncie jest zabroniona. I to niezależnie od warunków pogodowych. "Takie zachowanie jest zabronione nie tylko w czasie burzy lub pogorszenia pogody. Gdy jednak możliwe jest wystąpienie burzy, wspinaczka na krzyż może być skrajnie niebezpieczna" - przypomina "Tygodnik Podhalański".

Warunki w Tatrach nie zachęcają do wędrówki

W Wyższych partiach Tatr trwa walka wiosny z zimą, co nie wpływa korzystnie na warunki na szlakach. "Zalegający w wyższych partiach śnieg jest mokry, grząski i przepadający. Mogą występować miejsca, gdzie wciąż utrzymuje się warstwa twardego śniegu, szczególnie w godzinach porannych oraz miejscach zacienionych. Należy zachować szczególną ostrożność" - przypomina w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy.

Władze parku apelują również do turystów, aby nie wchodzili na lód pokrywający tatrzańskie stawy. "Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy bezwzględnie na nie nie wchodzić" - przypominają. Niestety podczas majówki ich apele na nic się zdały, a tłumy wędrowały przez Morskie Oko.