Turysci.pl
policja kontroluje ruch na granicach Polski

fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani

Skontrolowano ponad 35 tys. podróżnych na granicach z krajami Strefy Schengen

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Policja i Straż Graniczna prowadzą masowe kontrole na drogach przygranicznych. Jak poinformował PAP, od wtorku do Wielkiego Piątku, sprawdzono 35 370 osób w związku z wprowadzeniem nowych przepisów dla podróżnych, wjeżdżających do naszego kraju. Przed samymi świętami na kwarantannę skierowanych zostało blisko 1700 osób.

  • Od 30 marca podróżnych wjeżdżających do Polski obowiązują nowe przepisy związane z pandemią

  • Policja i Straż Graniczna od wtorku do piątku sprawdziły ponad 35 tys. osób przyjeżdżających z państw Strefy Schengen

  • 1686 skontrolowanych skierowano na kwarantannę przed samą Wielkanocą. Zwolnić z niej może jedynie test wykonany w Polsce

Policja i Straż Graniczna ruszyły na wspólną akcję testowania osób wjeżdżających do Polski z krajów należących do Strefy Schengen. Służby wyjechały na drogi we wtorek, a do Wielkiego Piątku skontrolowały 35370 osób.

Jak wynika z informacji przekazanych przez PAP, wiele osób nie posiadało obowiązkowego negatywnego wyniku testu na COVID-19. Część z nich zdecydowała się zawrócić, a 1686 podróżnych skierowano na 10-dniową kwarantannę.

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

CZYTAJ DALEJ

Policja i SG prowadzą kontrole przy granicach z państwami Strefy Schengen

Z izolacji zwolnić może wykonanie testu w Polsce i otrzymanie negatywnego wyniku. Jeśli jednak osoby te nie wyrażą chęci, pozostaną w izolacji całe Święta Wielkanocne. PAP podkreśla również, że podana liczba dotyczy jedynie podróżnych, którzy zostali skontrolowani, a nie wszystkich przyjeżdżających z państw Strefy Schengen.

1471 osób, po skontrolowaniu, zdecydowało się na zrezygnowanie z wjazdu do Polski i zawróciło. Kontrole prowadzono też na granicy morskiej - sprawdzono tam 10859 podróżnych, 578 z nich nie wjechało do naszego kraju, a 74 wysłano na izolację.

Największy ruch przed Świętami Wielkanocnymi widać było natomiast na naszej zachodniej granicy. Skontrolowano 6766 podróżujących z Niemiec, choć służby i tak zauważały, że pojazdy jeżdżą płynnie i nie ma korków, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Mimo możliwości wykonania testu na wielu polskich lotniskach, wśród pasażerów również wielu wysłano na izolację. Sprawdzono w portach 3486 osób, a na kwarantannę trafiło 298.

Kto musi iść na kwarantannę po wjeździe do Polski?

Samoizolację odbyć musi każda osoba wjeżdżająca na teren Polski, od tej zasady są jednak wyjątki. Wracając z państwa należącego do Strefy Schengen, z kwarantanny zwalnia nas okazanie negatywnego testu na COVID-19.

Wykonać go można przed wjazdem do Polski (nie wcześniej niż 48 godzin) lub po przekroczeniu granicy kraju. Zwolnieni są też ozdrowieńcy oraz osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Podróżni wjeżdżający z krajów non-Schengen, nie mają możliwości zwolnienia z izolacji testem wykonanym w innym kraju niż Polska. Po przekroczeniu granicy kierowani są na kwarantannę, a dopiero później ubiegać się mogą o wykonanie badania.

Na korzyść pasażerów działają również decyzje podejmowane przez porty lotnicze. Pod koniec marca dwa punkty testowania podróżnych otworzyło Lotnisko Chopina. Więcej o ich zasadach działania przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PAP

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >