Turysci.pl
sakrb dziwny kamień

Fot. https://twitter.com/zajel_oman

Znalazł na plaży ambrę. Jest niesamowicie droga

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Gdy dwudziestoletni rybak trafił na plaży na niepozorną bryłę, nie wiedział jeszcze, że właśnie znalazł prawdziwy skarb. Na pierwszy rzut oka znalezisko, na które natknął się młody mężczyzna, wyglądało jak niezbyt ładny kamień. Okazało się jednak,

Na prawdziwy skarb trafił 20-letni Chalermchai Mahapan z miasta Songgkhla w Tajlandii, chociaż początkowo nie był nawet tego świadomy. Po nieudanych łowach rybak znalazł na plaży 7-kilogramową bryłę. Z czasem na jaw wyszło, że stworzona jest z bardzo drogiej wydzieliny, dzięki czemu odkrycie wyceniono na ponad 200 tysięcy funtów. Zdjęcie szczęśliwego znalazcy opublikowano na Twitterze @zajel_oman.

Chalermchai Mahapan, którego zdjęcie przekazano za pośrednictwem Twittera @zajel_oman, z pewnością nie spodziewał się, że jeden dzień zmieni jego życie. Łowy okazały się nieudane i rybak wrócił na brzeg z pustymi rękoma. Kilkukilogramową bryłę dostrzegł podczas wyciągania łodzi z wody. Intuicja podpowiedziała mu, żeby zabrał dziwny kamień ze sobą.

20-letni rybak znalazł na plaży prawdziwy skarb

Chalermchai Mahapan natknął się na ten skarb 6 stycznia, ciągnąc łódź przez plażę Samila Beach w tajlandzkim mieście Songkhla. Chociaż do swojej wioski wrócił bez ryb, na które polował, postanowił pokazać starszym mieszkańcom swoją zdobycz.

Doświadczeni rybacy szybko zrozumieli, że 20-latek mógł wejść w posiadanie drogocennego surowca, który jest stosowany w przemyśle kosmetycznym. Ambra wydzielana jest przez przewód pokarmowy kaszalota. Podgrzana substancja zmienia stan skupienia w ciekły i przypomina nieco wosk.

Próbka ze znaleziska Mahapana została wysłana do laboratorium, gdzie specjaliści potwierdzili, że 20-letni rybak znalazł ambrę. Tym sposobem młody mężczyzna stał się bogaty – całą bryłę wyceniono dokładnie na 210 tysięcy funtów brytyjskich, czyli około 1,7 miliona złotych.

Gdy Chalermchai Mahapan zrozumiał, w jakiej znalazł się sytuacji, natychmiast zatrudnił agenta, który szuka dla niego kupca. Rynkowa wartość wydzieliny to 24,5 tysiąca funtów brytyjskich za kilogram. Sam rybak jednak jest spokojny i nie daje się ponosić emocjom.

Nie spieszy mi się, żeby to sprzedać – mówi na łamach Daily Mail.

Przybrzeżne piaski skrywają skarby

Chociaż na brzegu można czasem znaleźć kawałki bursztynu czy muszle, to niewiele osób wierzy, że podczas spaceru trafić może na prawdziwy skarb. Zdarza się to co prawda bardzo rzadko, jednak wciąż szanse są realne, co potwierdza powyższa historia.

O tym, że morskie fale skrywają skarby, przekonał się również 60-letni Naris Suwannasang. W grudniu 2020 roku mężczyzna także trafił na ambrę na plaży w Nakhon Si Thammarat w południowej Tajlandii. Z jedną chwilą stał się posiadaczem surowca wartego miliony.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Daily Mail, 60-latek znalazł bryłę o wadze stu kilogramów. Na specjalistycznym rynku można za nią otrzymać nawet 2,4 milionów funtów, czyli ponad 12 milionów złotych.

Podobna sytuacja miała miejsce też w listopadzie 2016 roku, gdy trzech rybaków z Omanu dotarło do bryły o wadze 60 kilogramów. Wówczas ich znalezisko wyceniono na około 3 miliony dolarów, czyli około 11 milionów złotych.

Warto przypomnieć, że ambra, która jest wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalotów, najczęściej unosi się na wodze w rejonach żerowisk wielorybów. Zazwyczaj bryły surowca mają od 1 do 20 kilogramów. W związku z ochroną kaszalotów wprowadzono restrykcyjne przepisy, przez które przemysł kosmetyczny zaprzestał pozyskiwanie ambry.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o fascynujących zwyczajach plemienia Karo. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >