Turysci.pl
samolot

fot. Youtube/ FSX Aviation

Samolot w Afryce wylądował na niewłaściwym lotnisku. Wszystko przez błąd pilota

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Samolot linii Ethiopian Airlines wylądował na niewłaściwym lotnisku podczas lotu do Zambii. Pilot Boeinga 737 popełnił błąd, a następnie inny prawie zrobił to samo. W sieci pojawiło się nagranie.

Samolot Boeing 737-800 o kodzie rejestracyjnym ET-AYL leciał z Addis Abeby w Etiopii do Ndoli w Zambii. Zgodnie z planem lot Ethiopian Airlines Cargo o numerze ET3891 miał zakończyć się na lotnisku Simon Mwansa Kapwepwe. Coś jednak poszło nie tak.

Samolot Ethiopian Airlines wylądował na nieotwartym lotnisku

18-letni Boeing 737-800 dołączył do floty Ethiopian Airlines dopiero w zeszłym tygodniu. Wcześniej obsługiwał loty Pegasus Airlines, a następnie został przerobiono go na frachtowiec.

Lokalne media poinformowały, że samolot wylądował na niewłaściwym lotnisku. Według rozkładu lot miał zakończyć się na lotnisku Simon Mwansa Kapwepwe, czyli międzynarodowym porcie lotniczym obecnie używanym w Ndola.

Zamiast we właściwym porcie, samolot wylądował na Copperbelt International Airport, czyli nowym międzynarodowym lotnisku w mieście. Jest ono jeszcze w trakcie budowy i chociaż zostało prawie ukończone, nie zostało jeszcze otwarte.

tatry

TPN apeluje do turystów. „Głowa do góry, Tatry poczekają"

CZYTAJ DALEJ

W Internecie pojawiło się nagranie z kołowania samolotu na lotnisku. Uwieczniono również zdumionych pracowników budowlanych, którzy zgromadzili się wokół pasa startowego.

Co ciekawe, inny pilot donosi, że tego samego dnia mogło dojść do tego samego przypadku dwukrotnie. Inny samolot Ethiopian Airlines prawie popełnił ten sam błąd. Lot ET871 Ethiopian Airlines obsługiwany przez pięcioletniego Boeinga 737-800 o kodzie rejestracyjnym ET-AQP miał odbyć się dziś rano z Addis Abeby w Etiopii do Ndoli w Zambii.

Pilot, który relacjonował drugi przypadek twierdzi, że samolot w ostatniej chwili zawrócił przed lądowaniem na nieukończonym lotnisku. Nie wiadomo jednak, co było przyczyną pomyłki dwóch pilotów.

Oba lotniska mają pasy startowe zorientowane w podobnych kierunkach, co nie uzasadnia lądowania na niewłaściwym lotnisku, ale może być poszlaką, co mogło się do tego przyczynić. Niektórzy sugerują również błąd w programowaniu lub nawigacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Branża hotelarska i gastronomiczna apelują do turystów, żeby zostawiali napiwki

Czytaj więcej >

Na topie

Porównali ceny w polskich i zagranicznych kurortach. Najdrożej w Sopocie

Czytaj więcej >

Na topie

Wizz Air zapowiada zmiany. Chce otwierać i zamykać bazy z dnia na dzień

Czytaj więcej >

Na topie

Pasażerka nie chciała włożyć maseczki w samolocie. Doszło do awantury

Czytaj więcej >

Na topie

WizzAir rezygnuje z lotów krajowych po Norwegii po 9 miesiącach

Czytaj więcej >

Na topie

Wyprzedaż w Ryanair i urodzinowa promocja WizzAir. Tanie linie prześcigają się w ofertach

Czytaj więcej >