Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Saksy nadal popularne wśród Polaków. “Kierunki się nieco zmieniły”
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.07.2024 09:42

Saksy nadal popularne wśród Polaków. “Kierunki się nieco zmieniły”

Praca na magazynie
fot. Canva

Wyjazdy zarobkowe od lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Choć w kraju nad Wisłą wynagrodzenie staje się coraz bardziej konkurencyjne, nadal znajdują się tacy, którzy decydują się na emigrację. Dokąd wyjeżdżają Polacy na saksy i ile można zarobić? 

Polacy nadal jeżdżą na saksy

Mimo że poziom życia w Polsce stopniowo wzrasta, Polacy nadal wyjeżdżają "za chlebem" za granicę. Po wejściu do Unii Europejskiej najpopularniejszymi kierunkami była Wielka Brytania czy Irlandia. Teraz ten trend się zmienił. 

Czytaj więcej: Polacy przekroczyli granicę wstydu. O tym, co zrobili, mówi cała Chorwacja

Czytaj więcej: Turyści na plaży w Ostrowie nie mieli skrupułów. Już o 9:12 dali do wiwatu

Business Insider podaje, że po pandemii znacząco wzrasta liczba kandydatów ubiegających się o pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia. 

- Polacy w dalszym ciągu wyjeżdżają do pracy za granicę, choć kierunki się nieco zmieniły. Tak długo, jak w innych krajach będzie można zarobić dwa czy trzy razy więcej niż w Polsce, emigracja nie ustanie - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Większość Polaków wyjeżdża do pracy za granicę na trzy miesiące

Jak podaje Business Insider, ponad połowa (ok. 55 proc.) z wyjeżdżających do pracy za granicę Polaków, wraca po trzech miesiącach. Można zatem mówić o typowych saksach. Eksperci tłumaczą, że na krótkie wyjazdy decydują się zazwyczaj ludzie młodzi, np. po szkole średniej czy studenci. 

Najwięcej chętnych do pracy za granicą (zarówno na okres dłuższy, jak i krótszy) pochodzi z woj. opolskiego (ok. 50,5 tys.), dolnośląskiego (ok. 22,3 tys.), pomorskiego (21,7 tys.) czy zachodniopomorskiego (ok. 16 tys.). 

Dokąd wyjeżdżają Polacy do pracy?

Według badań najpopularniejsze kierunki to: Holandia, Niemcy, Cypr, Austria oraz Dania. 
- Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie dominowały prace w rolnictwie i sadownictwie, uzupełniane przez zatrudnienie w przemyśle. Obecnie co czwarty pracownik znajduje zatrudnienie w logistyce. Ta branża zostawia w tyle pozostałe, głównie proste prace w przemyśle. Wyraźnie zmniejszyła się liczba osób podejmujących zatrudnienie w rolnictwie i sadownictwie - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Mateusz Żydek, rzecznik Randstad. 

Jak wskazują eksperci, w Czechach na produkcji Polak może zarobić od ok. 1500 do 2000 euro miesięcznie, spawacze ok. 2200 euro, kelnerzy 2000 euro, natomiast w sektorze IT ok. 4000 euro. W Niemczech kwoty startują od ok. 2200 euro, opiekunki medyczne 2300 euro, ogrodnictwo 2600 euro, malarze nawet 2800 euro. Najwięcej jednak można zarobić w krajach skandynawskich, przy czym warto zaznaczyć, że tamtejsze koszty życia są dużo wyższe.