Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Saksy nadal popularne wśród Polaków. “Kierunki się nieco zmieniły”
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.07.2024 09:42

Saksy nadal popularne wśród Polaków. “Kierunki się nieco zmieniły”

Praca na magazynie
fot. Canva

Wyjazdy zarobkowe od lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Choć w kraju nad Wisłą wynagrodzenie staje się coraz bardziej konkurencyjne, nadal znajdują się tacy, którzy decydują się na emigrację. Dokąd wyjeżdżają Polacy na saksy i ile można zarobić? 

Polacy nadal jeżdżą na saksy

Mimo że poziom życia w Polsce stopniowo wzrasta, Polacy nadal wyjeżdżają "za chlebem" za granicę. Po wejściu do Unii Europejskiej najpopularniejszymi kierunkami była Wielka Brytania czy Irlandia. Teraz ten trend się zmienił. 

Czytaj więcej: Polacy przekroczyli granicę wstydu. O tym, co zrobili, mówi cała Chorwacja

Czytaj więcej: Turyści na plaży w Ostrowie nie mieli skrupułów. Już o 9:12 dali do wiwatu

Business Insider podaje, że po pandemii znacząco wzrasta liczba kandydatów ubiegających się o pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia. 

- Polacy w dalszym ciągu wyjeżdżają do pracy za granicę, choć kierunki się nieco zmieniły. Tak długo, jak w innych krajach będzie można zarobić dwa czy trzy razy więcej niż w Polsce, emigracja nie ustanie - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Większość Polaków wyjeżdża do pracy za granicę na trzy miesiące

Jak podaje Business Insider, ponad połowa (ok. 55 proc.) z wyjeżdżających do pracy za granicę Polaków, wraca po trzech miesiącach. Można zatem mówić o typowych saksach. Eksperci tłumaczą, że na krótkie wyjazdy decydują się zazwyczaj ludzie młodzi, np. po szkole średniej czy studenci. 

Najwięcej chętnych do pracy za granicą (zarówno na okres dłuższy, jak i krótszy) pochodzi z woj. opolskiego (ok. 50,5 tys.), dolnośląskiego (ok. 22,3 tys.), pomorskiego (21,7 tys.) czy zachodniopomorskiego (ok. 16 tys.). 

Dokąd wyjeżdżają Polacy do pracy?

Według badań najpopularniejsze kierunki to: Holandia, Niemcy, Cypr, Austria oraz Dania. 
- Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie dominowały prace w rolnictwie i sadownictwie, uzupełniane przez zatrudnienie w przemyśle. Obecnie co czwarty pracownik znajduje zatrudnienie w logistyce. Ta branża zostawia w tyle pozostałe, głównie proste prace w przemyśle. Wyraźnie zmniejszyła się liczba osób podejmujących zatrudnienie w rolnictwie i sadownictwie - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Mateusz Żydek, rzecznik Randstad. 

Jak wskazują eksperci, w Czechach na produkcji Polak może zarobić od ok. 1500 do 2000 euro miesięcznie, spawacze ok. 2200 euro, kelnerzy 2000 euro, natomiast w sektorze IT ok. 4000 euro. W Niemczech kwoty startują od ok. 2200 euro, opiekunki medyczne 2300 euro, ogrodnictwo 2600 euro, malarze nawet 2800 euro. Najwięcej jednak można zarobić w krajach skandynawskich, przy czym warto zaznaczyć, że tamtejsze koszty życia są dużo wyższe.  

Powiązane
ceny ryb, Bałtyk
Świeża ryba nad Bałtykiem bije rekordy cenowe. Turyści przecierają oczy, portfele płoną
ludzie, las
Rewolucja w sanatoriach od 1 lipca. Szykuje się duże ułatwienie dla kuracjuszy, wielu na to czekało