Rząd wprowadza nową opłatę od wycieczek zorganizowanych. Ważna zmiana
vZ tego artykułu dowiesz się:
-
Jaką opłatę wprowadził rząd
-
Jak wpłynie to na ceny wycieczek
-
Co zyskają turyści
W związku z niepewną sytuacją na świecie, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowej opłaty turystycznej. Ma ona pomóc w zabezpieczeniu wyjazdów, które w każdej chwili mogą zostać odwołane.
Nowa opłata zaczęła obowiązywać w styczniu i przyczyniła się do wzrostu cen za wycieczki krajowe i zagraniczne. Organizatorzy mogą obciążyć swoich klientów dodatkową składką, ponieważ dla nich to dodatkowy koszt w czasach kryzysu.
Rząd chce zabezpieczyć turystów
Zmiana w ustawie o usługach turystycznych była konieczna, by zapewnić turystom zwrot wpłaconych pieniędzy, np. w razie odwołania imprezy ze względu na pandemię. Wiele biur podróży miało problemy z wypłatą gotówki podczas pierwszego lockdownu.
Dotychczas za bezpieczeństwo finansowe turystów odpowiadał wyłącznie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, do którego organizatorzy wyjazdów wpłacali kwotę zależną m.in. od wielkości ich firmy. W 2020 r. okazało się, że to nie wystarczające zabezpieczenie.
Pieniądze z funduszu były wykorzystywane do sprowadzania turystów z zagranicy, gdy biuro podróży upadło. Nowy problem pojawił się wraz z pandemią, gdy trzeba było oddawać wpłacone zaliczki za wyjazdy, które nie mogły się odbyć. Organizatorzy nie mieli tej gotówki, ponieważ była wykorzystywana do rezerwacji miejsc w hotelach czy samolotach.
Fot. Turystom łatwiej będzie otrzymać zwrot zaliczki/ unsplash.com/ Adam Gonzales
Biura podróży obciążą klientów dodatkowymi kosztami?
Dzięki nowemu funduszowi o wiele łatwiej będzie zwracać turystom wpłacone pieniądze , jednak to kosztuje. Opłata za jednego podróżnego nie może przekroczyć 30 zł, jednak dla biura podróży przemnożenie tej kwoty daje od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych dodatkowych kosztów.
Organizatorzy turystyki mają teraz duże problemy finansowe w związku ze znacznym spadkiem zainteresowania wyjazdami. Wielu nie może sobie pozwolić na dodatkowe składki do Funduszu Pomocowego.
Od stycznia wzrosły więc ceny wielu wycieczek, co odczuć mogą klienci biur podróży. To turyści muszą pokryć koszt swojego zabezpieczenia, na wypadek odwołania wyjazdów z przyczyn niezależnych od organizatora.
Cena wzrośnie, ale zyskamy pewność zwrotu w przypadku odwołania wyjazdu
Niestety wzrost cen wyjazdów nie przyczyni się do wzrostu zainteresowania wśród potencjalnych klientów. Biura podróży nie są zadowolone z dodatkowej opłaty, którą trzeba uwzględnić w ogólnym kosztorysie.
Kwota, którą trzeba będzie dopłacić, jest zależna głównie od kierunku podróży i środka transportu. W rozporządzeniu ministra wymienione są różne warianty wyjazdów i sposobów pobierania opłat od turystów, od których uzależniona jest wysokość składki. Ceny wycieczek wzrosły, jednak turyści mogą czuć się pewniej przy zakupie.
Wycieczki zagraniczne w każdej chwili mogą zostać odwołane ze względu na zmieniające się przepisy. W tej chwili na przyjazd turystów szykuje się m.in. Grecja . Granice otwiera także Sri Lanka, jednak stawia pewien warunek.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii undefinedz dnia 22 grudnia 2020 r.