Turysci.pl Polska "Renesansowa perła Polski". O tym czarującym mieście uczy się w szkole każde dziecko
fot. makasana photo / Shutterstock

"Renesansowa perła Polski". O tym czarującym mieście uczy się w szkole każde dziecko

5 listopada 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

Wiele polskich miast zachwyca turystów. Gdańsk, Warszawa, Kraków... długo by wymieniać. Jednak na tle dużych metropolii plasuje się miasto, które każdy powinien odwiedzić. Mowa o naszej renesansowej perle - Zamościu.

Na lekcjach historii uczy się o nim każde dziecko. Tamtejsze Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamość - historia miasta

Zamość jest stosunkowo starym miastem. Pod koniec XVI wieku wymarzył je sobie sam Jan Zamoyski, a w 1580 r. uzyskał prawa miejskie. Już kilka lat później miasto zaczęło bardzo prężnie się rozwijać.

Położenie Zamościa również nie było przypadkowe. Znajdował się bowiem na skrzyżowaniu dwóch popularnych w tamtych czasach szlakach handlowych - z Lublina do Lwowa i z Rusi przez Sandomierz do Krakowa.

W XVII w. Zamość zamieszkiwali nie tylko Polacy, ale też Żydzi, Grecy czy Ormianie. Przez kolejne lata miasto było najeżdżane przez nieprzyjaciół, m.in. przez Kozaków pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego czy przez Szwedów w trakcie potopu. W trakcie swej burzliwej historii Zamość znalazł się nawet pod panowaniem Rosjan. W dwudziestoleciu międzywojennym miasto przeżyło kolejny rozkwit - poszerzono granice, zbudowano nowe instytucje oświaty i kultury. Dobre czasy nie trwały jednak długo.

Podczas kampanii wrześniowej niemieckie samoloty zbombardowały Zamość zabijając przy tym ponad 250 osób. W czasie II wojny światowej na Rotundzie Zamojskiej powstał obóz zagłady, gdzie zamordowano ponad osiem tysięcy ludzi.

Po wojnie miasto ponownie odżyło, w latach 1975-98 mieściła się w nim stolica województwa zamojskiego.

Zamość - atrakcje, co zobaczyć w Zamościu

Zamość słynie przede wszystkim ze świetnie zachowanych zabytków na Starym Mieście, które zostało wpisane w 1992 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według architektów i urbanistów została tam zrealizowana koncepcja "miasta idealnego". Przepiękne kolorowe kamienice można porównać do tych, jakie znajdują się we Wrocławiu czy Gdańsku.

Odwiedzając to miasto należy koniecznie wybrać się do Twierdzy Zamość, która od powstania na przełomie XVI i XVII wieku przeszła aż pięć oblężeń. Kolejną atrakcją jest Brama Lwowska, przez którą wchodzi się do Starego Miasta.

Warto też zwrócić uwagę na barokowy kościół rzymskokatolicki pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, jednak prawdopodobnie najchętniej fotografowaną atrakcją są kolorowe kamienice. Zielona, żółta, niebieska, czerwona... Każda z nich ma charakterystyczne zdobienia. To punkt obowiązkowy wycieczki do Zamościa.

Zamość - jak dojechać, mapa

Zamość leży w południowo-wschodniej Polsce, ok. 1 godz. 15 min od Lublina oraz 2 godz. jazdy od Rzeszowa. Podobna odległość dzieli to miasto z Sandomierzem.

Do Zamościa można bezpośrednio dojechać pociągiem PKP z Rzeszowa, trasa zajmie ok. 3 godz. i 40 min. Z Lublina podróż zajmie ok. 2 godz.

Stalowe nerwy polskiej stewardessy Wizz Aira uratowały nocny lot do Warszawy. “Może pani złożyć skargę…”
Kazał stewardessie sprawdzić wszystkie bagaże. "Uważają się za mądrzejszych i cwanych, nie płacą, a korzystają"
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy