Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przez to miasto przeszła “Powódź Tysiąclecia”. Dziś zachwyca wyjątkowymi zabytkami
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 15.08.2023 15:37

Przez to miasto przeszła “Powódź Tysiąclecia”. Dziś zachwyca wyjątkowymi zabytkami

Nysa
fot. patrick001 / Shutterstock, Nysa

Według Jana Długosza sam książę Polski Bolesław Krzywousty w XI wieku założył osadę, która przez lata rozrosła się do rangi miasta. Dziś znamy ja pod nazwą Nysa. Leży ona pomiędzy Przedgórzem Sudeckim i Niziną Śląską na Opolszczyźnie i słynie z wielu pereł architektury.

Nysa znajduje się ok. 90 km na południe od Wrocławia. Miasto leży nad Jeziorem Nyskim i rzeką Nysa Kłodzka. Co zwiedzić w Nysie? 

Rynek miejski w Nysie

Do najpopularniejszych atrakcji należy rynek miejski. To tam znajdują się najbardziej reprezentatywne zabytki tj. Dom Wagi Miejskiej czy bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Do świątyni powinni wybrać się ci, którzy cenią sobie architekturę. Zabytek został ukończony pod koniec XII w. Legenda głosi, że pobożni małżonkowie postawili w tym miejscu drewnianą świątynię już w 1000 roku.

Zachęcamy do wejścia na taras widokowy znajdujący się w ratuszu miasta, z którego rozpościera się widok na okolicę. Kilka kroków dalej można natrafić na Fontanna Trytona z XVIII w. oraz Piękną Studnię z charakterystyczną dekoracyjną kratą. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się wieża Bramy Wrocławskiej z XIV w. Dekoracyjne zwieńczenie z pewnością zrobi wrażenie na odwiedzających. Niegdyś wchodziła ona w skład murów obronnych. 

Jezioro Nyskie

W 1971 r. pod Nysą zbudowano zbiornik retencyjny o głębokości od 5 do 15 metrów. Jest to świetne miejsce na spędzanie cieplejszych dni, gdyż na brzegu znajdują się piaszczyste plaże. Miejsce to upodobali sobie także wędkarze. Z wód Jeziora Nyskiego można wyłowić m.in. sandacza, szczupaka, okonia czy leszcza. 

Wzdłuż brzegu można wypocząć w ośrodkach noclegowych oraz w porcie jachtowym. Osoby aktywne mogą wynająć łódź i samodzielnie przeprawić się przez jezioro. W sezonie nie brakuje też atrakcji dla miłośników sportów wodnych. 

Nysa Kłodzka

Przez miasto przepływa rzeka - Nysa Kłodzka. Stanowi ona lewobrzeżny dopływ Odry i ciągnie się przez województwo dolnośląskie i opolskie. Nysa Kłodzka mierzy 181,7 km. To właśnie przez tę rzekę w 1997 r. w trakcie "Powodzi Tysiąclecia" przeszła dziewięciometrowa fala, która zalała pobliskie Kłodzko. 

W trakcie tego kataklizmu zalana została także i Nysa. Tamtejsze zbiorniki retencyjne nie uchroniły miasta przed żywiołem. Przez część brzegu Nysy Kłodzkiej przebiega granica pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem.