Turysci.pl
narciarze przygotowują protest w galeriach handlowych

fot. pixabay.com/Couleur/zdjęcie poglądowe

Dzisiaj protest narciarzy w Polsce. Walczą o otwarcie stoków

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Narciarze i snowboarderzy organizują protest w galeriach handlowych w Polsce. Dzisiaj o 18:00 zamierzają publicznie pokazać, że nie odpowiada im decyzja rządu o przedłużeniu zakazu funkcjonowania stoków narciarskich. Hasło ich happeningu to "

Rząd zadecydował o podtrzymaniu zakazu działalności hoteli oraz stoków narciarskich, na co odpowiedzią ma być protest narciarzy, snowboarderów oraz przedsiębiorców związanych z tą branżą. Osoby produkujące narty, deski snowboardowe oraz zajmujące się ich wypożyczaniem i sprzedażą zapowiadają walkę o swój byt. 

Protest rozpocząć się ma o godzinie 18:00. Zgodnie z zapowiedziami, przekazanymi przez Onet, uczestnicy mają m.in. jeździć ruchomymi schodami, brać jedzenie na wynos z punktów gastronomicznych, by wspomóc przedsiębiorców, a także odwiedzać sklepy sportowe. 

Cała akcja skupić się ma na kilku dużych centrach handlowych rozsianych po Polsce. Jak podaje Onet, protestujący zamierzają wejść do: 

  • Bielsko-Biała, CH Sfera

  • Gdynia, Centrum Riviera

  • Gliwice, Forum

  • Kraków, Galeria Bronowice

  • Katowice, Galeria Katowicka

  • Łódź, Manufaktura

  • Poznań, Posnania

  • Ruda Śląska, Plaza

  • Rybnik, Focus

  • Warszawa, Sadyba Best Mall

Akcja znalazła wielu zwolenników nie tylko wśród turystów, ale również organizacji i jednostek związanych z turystyką. Z protestującymi solidaryzują się m.in. liczne portale branżowe, mniejsze firmy, ale również Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne. 

Nasze straty idą już w miliony. Tym bardziej, że w pomocach sektorowych, tarczach rządowych i Polskiego Funduszu Rozwoju, jesteśmy cały czas pomijani. Wielu z nas staje się bankrutami. Chcemy zwrócić na naszą sytuację uwagę rządzących, którzy utrzymali lockdown stoków narciarskich, pomimo otwarcia dużych obiektów handlowych. Wykorzystamy to, aby o sobie przypomnieć [pis. org.] – wyjaśnił w wiadomości dla Onetu Arkadiusz Walus z Komitetu Narty Snowboard Outdoor, który odpowiada za dzisiejszy protest w galeriach handlowych. 

Uczestnicy happeningu zamierzają wejść do sklepów w strojach narciarskich, goglach, kaskach i maseczkach. Niektórzy zadeklarowali nawet zabranie ze sobą nart oraz desek snowboardowych. Onet podkreśla, że podkreślić to ma przestrzeganie obostrzeń sanitarnych, obowiązujących jeszcze w grudniu ubiegłego roku - gdy stoki działały zgodnie z przepisami. 

Skoro sytuacja epidemiczna pozwala otwierać zamknięte przestrzenie na zakupy, to chcemy otwarcia wolnej przestrzeni na uprawianie sportu i nabywanie odporności. Zdajemy sobie sprawę z panującej epidemii i respektujemy zasady sanitarne. Pokazujemy, że na stoku jesteśmy zabezpieczeni strojem, maską, goglami, rękawiczkami i kaskiem. Tym bardziej, że na całym praktycznie południu Polski mamy obecnie tzw. strefę zieloną [pis.org.] – cytuje Arkadiusza Walusa Onet.

By zwrócić uwagę rządu na dyscyplinę protestujących, organizatorzy happeningu apelują o niegrupowanie się, zachowanie dystansu społecznego oraz przestrzeganie wszelkich zaleceń. Schodami ruchomymi każdy uczestnik ma jeździć pojedynczo, a co więcej, zarządzono zakaz wypowiadania się politycznie. 

Całą akcję protestujący mają relacjonować w swoich mediach społecznościowych, udostępniać zdjęcia czy komentarze. Chcą, by obostrzenia zostały zniesione jak najszybciej, by jeszcze tej zimy móc skorzystać z białego szaleństwa. 

A gdyby ktokolwiek zabronił nam wejść do centrum handlowego ze sprzętem, poinformujemy go grzecznie, że mamy takie prawo, chociażby idąc do serwisu lub sklepu sportowego, aby dopasować np. buty do nart [pis. org.] –  podkreśla Walus. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >