Prawdziwy "zwierzyniec" na wschodzie Polski. Od XVI w. był uwielbiany przez turystów
Polska to nie tylko Zakopane w Tatrach, Trójmiasto nad Bałtykiem, gdzie w sezonie zimowym i letnim zjeżdżają się prawdziwe tłumy turystów. Wielu zapomina o innych wyjątkowych miastach takich jak Zwierzyniec, który jest w rzeczy samej najczęściej odwiedzanym ośrodkiem wypoczynkowym na Roztoczu.
W Zwierzyńcu obowiązkowym punktem do zwiedzenia powinna być m.in. stadnina koników (tarpanów).
Zwierzyniec - miasto, gdzie królują koniki leśne
Zwierzyniec to miasto lubelskie w powiecie zamojskim, leżące na granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mieszka tam zaledwie ok. 3500 osób, a głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo i oczywiście turystyka. Z Warszawy dojedziemy tam w ok. 4 godziny samochodem i tyle samo komunikacją z przesiadkami. Tyle samo trwa podróż z Krakowa. Dobrym pomysłem będzie wycieczka, w której przy okazji zwiedzimy Zamość, znajdujące się zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Zwierzyńca.
Zwierzyniec początkowo było niewielką wsią rozwijającą się pod koniec XVI w. w dolinie Wieprza. Rozwijająca się osada przejęła nazwę od niedaleko położonego dworu myśliwskiego i “zwierzyńca”, terenu, z którego Zamoyscy sprowadzili żubry, łosie, sarny, jelenie czy dzikie koniki (tarpany).
Najciekawsze atrakcje w mieście Zwierzyniec
Najbardziej intryguje turystów kościół “na wyspie” pw. św. Jana Nepomucena, który w latach 1741 - 1747 był teatrem. Za decyzją Tomasza Antoniego Zamoyskiego obiekt stał się miejscem świętym. Zwierzyniec to miejsce, gdzie turyści mogą podziwiać liczne zabytki, które z pewnością spodobają się miłośnikom starodawnej architektury.
Będąc w mieście, warto zobaczyć także Budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu przy ulicy Browarnej, Zespół pałacu Plenipotenta, czyli zabytkowa willa przy ulicy Plażowej, Cmentarz żydowski, miejsce straceń oraz budynek główny browaru przy ulicy Browarnej 7.
Oprócz zabytków, turystów czeka mnóstwo innych atrakcji. Rodziny obowiązkowo powinny wybrać się do hodowli rezerwatowej “Ostoja”, by zobaczyć i pogłaskać leśne koniki. Z kolei ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogą udać się na Bukową Górę, czyli niewielkie wzniesienie z punktem widokowym. Latem idealną propozycją będą stawy Echo, czy spływy kajakowe po Tanwi i Wieprzu.
Kochasz słońce? Jedź do Zwierzyńca. Tego turyści mogą nie wiedzieć
Mówi się, że jeśli turyści poszukują słońca, miasto Zwierzyniec sprawdzi się świetnie. Według badań, zapisów oraz obserwacji dowiedziono, że w tym polskim mieście słońce świeci przez 100 dni w roku. Z innych ciekawostek, wartym wspomnienia jest fakt, że na terenie Zwierzyńca znajduje się aż 68 pomników, tablic pamiątkowych, figur religijnych i historycznych. Śmiało można tu mówić o rekordzie. Wiele z nich dotyczy rodziny Zamoyskich, ponieważ to właśnie dzięki niej miasto zawdzięcza swoje istnienie.