pompejefot. Anna Radke

Pompeje, miasto w cieniu wulkanu. Do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością wśród turystów

Pompeje w starożytności tętniły życiem do czasu wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Miasto na ponad 1700 lat znalazło się pod warstwami popiołów. Do dzisiaj cieszy się ono olbrzymim zainteresowaniem wśród turystów, którzy chcą odkrywać tajemnice tego miejsca.

Pompeje zostały odkryte w 1748 roku i od tego czasu trwają tam prace archeologiczne. Badacze przeszukują kolejne warstwy popiołów od czasu do czasu dokonując kolejnych odkryć. Nie przeszkadza to jednak turystom, którzy tłumnie przybywają zobaczyć starożytne miasto.

Pompeje zachwycają turystów z całego świata

Miasto zostało zniszczone 24 sierpnia 79 roku, gdy nastąpił wybuch oddalonego o około 8 kilometrów wulkanu Wezuwiusz. Pompeje wówczas zostały całkowicie zasypane wysoką warstwą popiołu i zniknęły z powierzchni ziemi na 1700 lat.

Zostały odnalezione dopiero w 1748 roku, gdy to król Karol III Burbon rozpoczął poszukiwania antycznego miasta. Od tego czasu trwają tam prace archeologiczne, którym można przyglądać się nawet dzisiaj.

Pompeje są również jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji we Włoszech. Miasto leży nieopodal Neapolu, stolicy Kampanii, który jest również miejscem ciekawym pod względem turystycznym.

Starożytne miasto leży na ogromnym obszarze, a niektóre atrakcje są od siebie znacznie oddalone, jak na przykład Amfiteatr i Forum. Kierunek zwiedzania jest co prawda oznaczony, jednak warto zaopatrzyć się również we własną mapę.

Najważniejszym miejscem w mieście jest Forum, czyli główny plac. Właśnie tam mieściły się najważniejsze urzędy i świątynie, a także toczyło się życie publiczne.

Pompeje

Pompeje, fot. Anna Radke

Ważną atrakcją Pompejów jest również Świątynia Apollina, czyli jedna z najlepiej zachowanych świątyń starożytnych w Pompejach. Znajduje się przy wschodnim boku Forum, na podwyższeniu.

Największe wrażenie na turystach robi jednak Wielki Teatr, który za czasów swojej świetności mógł pomieścić blisko 5000 widzów. Jest to najstarszy z zachowanych teatrów rzymskich - powstał w III wieku p.n.e. na naturalnym wzgórzu.

W Pompejach znajduje się również najstarszy zachowany rzymski amfiteatr na świecie zbudowany z kamienia. Jego budowa zakończyła się w 80 roku p.n.e. Rzymskie Koloseum powstało blisko 100 lat później.

Pompeje

Pompeje, fot. Anna Radke

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Następny artykuł