Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie piramidy starsze niż grobowce faraonów w Egipcie. Liczą aż 5500 lat
Magda Antoł
Magda Antoł 27.08.2023 14:10

Polskie piramidy starsze niż grobowce faraonów w Egipcie. Liczą aż 5500 lat

Park Kulturowy Wietrzychowice
Fot. Pixabay/Facebook/Park Kulturowy Wietrzychowice

Kiedy turyści słyszą słowo “piramida”, od razu uciekają myślami ku Egiptowi i grobowcom faraonów. Jednak mało kto wie, że podobne budowle istniały już znacznie wcześniej. I to w Polsce, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W północnej części Polski znajdują się grobowce liczące aż 5500 lat. To by oznaczało, że polskie piramidy są starsze od dobrze znanych turystom grobowców egipskich faraonów.

Gdzie znajdują się polskie piramidy?

Kopce kujawskie, zwane potocznie polskimi piramidami, znajdują się we wsi Wietrzychowice. Położone są w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W 2006 r. na ich terenie powstał Park Kulturowy Wietrzychowice. W jego skład wchodzi sześć grobowców. Jeden leży niedaleko siedziby nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Są to cenne, archeologiczne zabytki pochodzące sprzed 5500 lat.

Czym są polskie piramidy?

Polskie piramidy są częścią cmentarzyska szkieletowego. Zostały wzniesione przez plemiona rolników i pasterzy, które miały własny rozwinięty system wierzeń religijnych. Członkowie plemienia wznosili budowle kamienno-ziemne w kształcie wydłużonego trójkąta. Osiągały długość do 150 metrów oraz szerokość do 10 metrów. Ich wysokość dochodziła do dwóch metrów. Były budowane w taki sposób, aby się nie obsuwały. Dzięki temu udało im się przetrwać tysiące lat.

W polskich piramidach odprawiano obrzędy pogrzebowe. W grobach chowano wyłącznie mężczyzn, najczęściej pojedynczo. Po śmierci wyposażano zmarłych w jedno narzędzie kamienne, naczynie lub bryłę wapienną. Samo zbudowanie dla nich piramidy było wyrazem troski najbliższych. Z uwagi na sposób konstruowania grobowców, zaliczono je do grobowców megalitycznych. Najczęściej chowano w nich członków plemienia pełniących za życia ważne funkcje.

Park Kulturowy Wietrzychowice

Pierwszym inicjatorem ochrony tych niezwykłych archeologicznych zabytków był prof. Konrad Jażdżewski, archeolog i odkrywca polskich piramid. Plany kreowały się już przed rozpoczęciem II wojny światowej, ale jej wybuch skutecznie uniemożliwił ich realizację. Dopiero w 1971 r. utworzono rezerwat archeologiczny, który po śmierci prof. Jażdżewskiego popadł w zapomnienie. 

Od 2006 r. na terenie polskich piramid istnieje Park Kulturowy Wietrzychowice, którego celem jest dalsza ochrona tych unikalnych zabytków. Co roku organizowany jest festyn archeologiczny, podczas którego rekonstruuje się czynności mieszkańców z czasów epoki kamienia.