Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie Carcassonne. Niezwykłe miasto o średniowiecznym klimacie
Magda Antoł
Magda Antoł 14.08.2023 14:08

Polskie Carcassonne. Niezwykłe miasto o średniowiecznym klimacie

Chełmno
Fot. Pixabay

Niewielu polskim miastom udało się zachować pierwotny, średniowieczny wygląd. W poszukiwaniu unikalnego klimatu warto udać się do województwa kujawsko-pomorskiego. W odległości 40 kilometrów od Torunia znajduje się miejscowość, w której zachowano prawie nienaruszony średniowieczny układ miasta.

Z uwagi na swój unikalny wygląd, to miejsce nazywane jest “polskim Carcassonne”. Miasto jest nie tylko wyjątkowym pomnikiem historii na mapie Polski, ale też Europy. Świadczy o tym obecność jego zabytków na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Skąd wzięła się nazwa “polskie Carcassonne”?

Tym wyjątkowym, średniowiecznym miastem jest Chełmno. Potocznie nazywane jest “polskim Carcassonne”. Dlaczego miejscowość zyskała taki przydomek? Wziął się on od miasta Carcassonne, znajdującego się w regionie Oksytania, we Francji. To miejsce znane jest nie tylko z uprawy winorośli. Do francuskiego miasta przybywa mnóstwo turystów ze względu na swoje średniowieczne fortyfikacje. Mury warowne pochodzą z okresu późnego antyku. Przetrwały do dzisiaj, również dzięki pracom konserwatorskim Eugène’a Viollet-le-Duca, jednego z ojców współczesnej wiedzy o konserwacji zabytków.

Podobnie Chełmno może pochwalić się niemal kompletnym obwodem murów miejskich z basztami. Osiągają one długość 2,3 kilometra, co czyni je najdłuższymi murami w Polsce. W ich skład wchodzą dwie bramy z XIII w., Wieża Mestwina (prawdopodobnie najstarszy zabytek miasta) oraz trzy baszty z przełomu XIII/XIV w. oraz z XIV w.

Inne średniowieczne zabytki Chełmna

W Chełmnie miłośnicy średniowiecznej architektury znajdą wiele zabytków z tego okresu. Jednym z nich jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany na przełomie XIII i XIV w. Dawniej nazywany był farą. W ten sposób określano kościoły parafialne nawiązujące do tradycji średniowiecznej. Warto też wspomnieć o kościołach św. Jakuba i Mikołaja, św. ap. Piotra i Pawła, w którym do dzisiaj zachowało się prezbiterium, oraz o gotyckiej kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 18.

Niektóre średniowieczne budynki zostały też przebudowane w późniejszych epokach. Mowa tutaj o ratuszu (najcenniejszym zabytku renesansu w północnej Polsce), zespole klasztornym ss. Miłosierdzia z dawną strażnicą krzyżacką czy kamienicy Cywińskich przebudowanej na styl klasycystyczny.

Chełmno nazywane jest też miastem zakochanych

W Chełmnie nie tylko średniowieczne zabytki przyciągają turystów. Z tym miejscem związany jest też kult św. Walentego, patrona zakochanych. Głównie za sprawą przechowywanej relikwii świętego w chełmińskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co roku organizowane są Walentynki Chełmińskie, na które przybywa tysiące turystów. W trakcie wydarzenia odbywają się liczne konkursy, koncerty i zabawy dla świętujących.