Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polski pałac jak z bajki trafi pod młotek. Cena może zaskoczyć
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 28.02.2024 06:34

Polski pałac jak z bajki trafi pod młotek. Cena może zaskoczyć

Pałac w Koniecpolu
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie wystawił na licytację wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu. Szczęśliwy nabywca zostanie posiadaczem ziemskim. Jest o co walczyć.

Mieszkańcy Koniecpola długo czekali na ten dzień. Istnieje szansa, że zaniedbany zespół pałacowo-parkowy, związany z historią polskich rodów magnackich, znajdzie nowego właściciela. 

Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolskich ma długą historię

Zabudowania przy ul. Zamkowej 27 to rezydencja, która powstała w miejscu wcześniejszego zamku. Budowę nowej siedziby rozpoczął w 1603 roku wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski. Kolejne rozbudowy kompleksu następowały etapami na przestrzeni wielu lat.

Pałac był własnością rodu Koniecpolskich do 1719 roku. Później przeszedł w ręce innych znanych rodów, takich jak Walewscy, Lubomirscy i Czapscy. Po II wojnie światowej tereny objęto upaństwowieniem, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. W roku 2011 całość nieruchomości odzyskał jeden z dziedziców, a cztery lata później sprzedał go obecnemu właścicielowi, który jest przedsiębiorcą z Kielc.

Licytacja zabytku w Koniecpolu

Obecnie Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie prowadzi postępowanie egzekucyjne dotyczące tej nieruchomości, co oznacza, że zostanie ona sprzedana na licytacji. Wartość działek i budynków oszacowano na ponad 3,8 miliona złotych. Cena wywoławcza w postępowaniu wynosi 75 proc. tej kwoty, czyli 2,86 miliona złotych.

Co dokładnie trafi pod młotek? Do wylicytowania jest pałac o powierzchni 1500 metrów kwadratowych, dwie oficyny (łącznie prawie 1000 metrów kwadratowych), dawny hotel (590 metrów kwadratowych) oraz niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia. Do tego dochodzi również teren o łącznej powierzchni 5,67 hektara, w tym park ze starodrzewiem oraz wybetonowany zbiornik wodny o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, który powstał w wyniku przebudowy stawu. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Urząd Skarbowy w Częstochowie szuka nowego właściciela rezydencji

Północna część obszaru na którym znajduje się zbiornik wodny i budynek hotelu, jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona na teren sportu i rekreacji. Pozostałe tereny z obiektami mają zastosowanie jako tereny zieleni urządzonej, parki, skwery i ogrody.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie będzie próbował znaleźć nowego właściciela tej nieruchomości za nieco ponad miesiąc. Termin pierwszej licytacji został wyznaczony na 3 kwietnia 2024 roku.