Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Turcja pokonana. Najtańsze wakacje all inclusive spędzisz gdzie indziej
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 27.02.2024 08:03

Turcja pokonana. Najtańsze wakacje all inclusive spędzisz gdzie indziej

Turcja
Fot. Shutterstock/Nurlan Tastanbekov

Koniec lutego przyniósł powiew wiosny, jednak w biurach podróży właśnie dobiega końca sprzedaż wakacji w ofercie first minute. Jeżeli chcesz zarezerwować tanie all inclusive, masz na to ostatnią szansę.

Turcja od lat utrzymuje się na liście najtańszych kierunków wakacyjnych. Niskie ceny, a także bardzo wysoki standard hoteli sprawiają, że kraj ten w 2023 roku odwiedziło ok. 1,5 mln Polaków. Jednak najtańsze all inclusive można zarezerwować gdzie indziej.
 

Wakacje all inclusive w górę, ale nadal taniej niż przed rokiem

Instytut Badań Rynku Turystycznego jak co tydzień przeanalizował aktualne ceny tygodniowych wakacji all inclusive w szczycie sezonu turystycznego, czyli w pierwszym tygodniu sierpnia. Wyniki raportu, które przedstawiła "Rzeczpospolita", mogą równocześnie martwić i cieszyć.

Z aktualnych wyliczeń wynika, że przed tygodniem średnia cena tygodniowego wyjazdu z biurem podróży wzrosła o 26 zł. To już kolejna podwyżka w tym roku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku, średnia cena jest niższa o 40 zł.

Turcja pokonana. Trwa walka o najtańsze wakacje all inclusive

Ciekawie wygląda zestawienie średnich cen wyjazdów. Jak się okazuje, uwielbiana przez Polaków Turcja zajmuje dopiero trzecie miejsce w zestawieniu najtańszych kierunków. Tygodniowy urlop w pierwszym tygodniu sierpnia kosztuje tam średnio aż 4780 zł. Tydzień do tygodnia wyjazdy staniały tam o 46 zł.

Drugim najtańszym kierunkiem na all inclusive pozostaje Egipt. Średnia cena tygodniowego wyjazdu utrzymuje się tam na poziomie 3701 zł. Choć tydzień do tygodnia cena ta wzrosła o 5 zł, to warto pamiętać, że jeszcze w listopadzie przekraczała 4 tys. zł. Tak znaczący spadek cen tego kierunku może mieć związek z problemami finansowymi, z którymi zmaga się tamtejszy rząd.

Najtańszym kierunkiem na wakacje all inclusive pozostaje Bułgaria, choć lada dzień sytuacja może się zmienić. Już teraz średnia cena tygodniowego wyjazdu to 3691 zł (zaledwie 10 zł mniej niż Egipt). Dodatkowo Bułgaria w ostatnich tygodniach notuje dynamiczny wzrost cen. Jeszcze w grudniu średnia utrzymywała się na poziomie 3,2 tys. zł.

Wakacje z biurem podróży? TUI i Coral Travel z najniższymi cenami

Traveldata sprawdziła również, które biura podróży oferują najbardziej atrakcyjne ceny wyjazdów. W tym celu wzięła pod uwagę 30 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. W tej analizie najlepiej wypadło biuro TUI Poland. Podium uzupełniły kolejno Coral Travel i Itaka.

Jednak, kiedy biorąc pod uwagę poszczególne kierunki, do gry wkraczają kolejni touroperatorzy. Np. wakacje w Egipcie najtaniej zarezerwujecie w Coral Travel, Anex Tour i TUI. W przypadku Grecji najlepsze ceny oferują Itaka, Rainbow, Grecos i Exim Tour. Do Turcji najlepiej lecieć z Itaką lub TUI.