Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Ten kraj odwiedzają miliony turystów. Polacy mają do niego słabość
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 19.02.2024 06:29

Ten kraj odwiedzają miliony turystów. Polacy mają do niego słabość

Plaża
Fot shutterstock_O'SHI

W 2023 roku Turcję, czyli jeden z wiodących kierunków turystycznych na świecie, odwiedziły miliony zagranicznych turystów. W porównaniu z rokiem poprzednim wzrost wyniósł aż 10 procent, a dochody z sektora turystycznego zwiększyły się o 17 procent. To bez wątpienia rekordowy wynik dla kraju.

Wśród podróżujących do Turcji byli także Polacy (ok. 1,5 mln w 2023 roku). Odwiedzają ją nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale przez cały rok. Trudno się temu dziwić, bowiem kraj słynie z wyjątkowego położenia geograficznego, lazurowego morza i bogactwa historycznego. 

Turcję wybierają miliony ludzi. Jaki okaże się 2024 rok dla tamtejszej turystyki?

Ci, którzy do mieli okazję udać się w podróż do Turcji doskonale wiedzą, że jest wiele powodów, by nieustannie chcieć tam wracać. Ubiegły, 2023 rok okazał się jednak niezwykle owocny dla tamtejszej turystyki. Przywitał aż 56,7 milionów turystów.

Kraj zamierza wykorzystać ten sukces, dążąc do przyciągnięcia 60 milionów turystów i osiągnięcia 60 miliardów dolarów dochodu z turystyki do końca 2024 roku. Na chwilę obecną wciąż należy do jednych z najtańszych kierunków. To jednak niejedyny powód, dlaczego turystów interesuje Turcja. 

Turcja - cel różnorodnych podróży przez cały rok

Dla wielu najważniejszym argumentem (poza cenami) do wykupienia wycieczki jest fakt, że państwo otoczone jest z trzech stron lazurowym morzem i plażowanie tam to prawdziwa przyjemność. Turcja wyróżnia się też jako pełen atrakcji raj dla podróżnych przez cały rok. Kraj podejmuje odważne kroki, aby zaprezentować światu swoje walory turystyczne, przykuwając uwagę odwiedzających niezwykłą różnorodnością opcji, w tym wspaniałymi wycieczkami po ciekawych miastach, aktywnościami sportowymi, międzynarodowymi wydarzeniami i festiwalami.

Urok Turcji wykracza poza jego najsłynniejsze zabytki, obejmując ukryte skarby, takie jak cuda archeologiczne. Ponadto kraj oczarowuje odwiedzających, poprzez oświetlanie nocą popularnych stanowisk archeologicznych, przekształcając te historyczne obiekty w zapierające dech w piersiach spektakle pod wieczornym niebem. 

Miejsca, takie jak Efez w okolicach Izmiru, Hierapolis w regionie Denizli, czy Patara i Side w prowincji Antalya, nie tylko prezentują historię Turcji, ale także oferują odwiedzającym wyjątkową okazję do bliższego poznania bogatego dziedzictwa kulturowego kraju.

Pierwsze państwo, które podpisało protokół zrównoważonego rozwoju

Za sukcesem turystycznym Turcji stoi strategiczna i perspektywiczna polityka mająca na celu stworzenie przyjaznego środowiska dla odwiedzających. Kraj przekształcił sektor turystyczny w elastyczną i inkluzywną strukturę, wprowadzając odpowiedzialną i zrównoważoną politykę. Turcja została pierwszym państwem na świecie, które w 2022 r. zawarło porozumienie ze Światową Radą Zrównoważonej Turystyki (GSTC) na szczeblu rządowym i wdrożyło je jako wymóg dla sektora turystycznego.

Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki, powstały na bazie tej umowy, nie tylko nagradza podmioty rzeczywiście działające na zasadach zrównoważonej turystyki, lecz także buduje zaufanie i wiarygodność wśród odwiedzających. Dzięki temu programowi Turcja oferuje różnorodne, zgodne ze zrównoważonym rozwojem doświadczenia, obejmujące zakwaterowanie w ekologicznych obiektach noclegowych, możliwość jazdy na rowerze czy trekkingu, mając na celu wsparcie wytworzenia się silniejszych więzi pomiędzy dziedzictwem kraju a ludźmi, którzy je podtrzymują.

 

Źródło: informacja prasowa Synertime