Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Egipt pod ścianą. Sprzedał kurort z najlepszymi plażami w kraju
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 20.02.2024 17:39

Egipt pod ścianą. Sprzedał kurort z najlepszymi plażami w kraju

Plaża
Fot. Shutterstock/kzww

Egipt od lat pozostaje na wysokich miejscach w zestawieniu ulubionych kierunków Polaków. Przed rokiem nie miał sobie równych w sezonie zimowym. Mimo napływu ogromnej liczby podróżnych ma ogromne problemy.

Sytuacja ekonomiczna Egiptu jest coraz gorsza. Zaczęło się od braku dolara. W obliczu spadającej siły nabywczej pieniądza, ludzie zaczęli m.in. masowo wykupywać elektronikę w sklepach. Żeby ratować publiczne finanse, tamtejsze władze podjęły kilka drastycznych decyzji.

Egipt wyprzedaje ziemię, żeby ratować publiczne finanse

Jak informują egipskie media, tylko w pierwszej połowie 2023 roku, Egipt miał sprzedać ziemię o łącznej wartości 2 mld dolarów. Na tym jednak się nie skończyło. W celu ratowania budżetu konieczne były dalsze sprzedaże.

Kolejnym zastrzykiem dla pogrążonego w długach kraju była wyprzedaż aktywów państwowych. Egipt zdecydował m.in. o sprzedaży kilku hoteli, w tym luksusowego i zabytkowego Mena House. Trafił on w ręce firmy Talaat Moustafa (TMG), na której czele stoi Hisham Talaat Moustafa, który w 2023 roku został ułaskawiony po tym, jak skazano go za morderstwo.

Całe egipskie miasto w rękach Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Jednym z miejsc, które trafiło pod młotek, jest najpiękniejsze egipskie miasto znajdujące się u wybrzeży Morza Śródziemnego. Informacje o sprzedaży oddalonego o ok. 200 km na zachód od Aleksandrii kurortu Ras el-Hikma najpierw były nieoficjalne, jednak po kilku dniach potwierdził je jeden z egipskich urzędników.

Jak informuje middleeasteye.net kurort trafi w ręce inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Transakcja ma opiewać na 22 miliardy dolarów. "Konsorcjum Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie odpowiedzialne za finansowanie, rozwój i zarządzanie projektem" – przyznał Hossam Heiba, szef państwowego Urzędu Generalnego ds. Inwestycji i Wolnych Obszarów Celnych na antenie CNBC Arabia. Oficjalnie miasto nie będzie częścią Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak zdaniem wielu osób, nieoficjalnie, to oni będą sprawować nad nim kontrolę.

Zobacz też: Mało kto wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć pokaźną sumę

Ras el-Hikma, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Egipcie

Ras el-Hikma nie jest dobrze znane, jako kurort turystyczny dla gości z Europy. Biura podróży znacznie częściej oferują wyjazdy do Szarm el-Szejk i Hurghady u wybrzeży Morza Czerwonego. Ras el-Hikma jest za to kurortem położonym nad Morzem Śródziemnym, a to, co wyróżnia go na tle konkurencji, to jedne z najlepszych piaszczystych plaż w kraju, wzdłuż których już teraz nie brakuje hoteli.

Zgodnie z założeniami, po przeprowadzeniu inwestycji przez firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ras el-Hikma ma stać się miejscem, w którym zatrudnienie znajdą młodzi Egipcjanie. Mimo tego pomysł sprzedaży miasta Emiratczykom spotkał się z bardzo dużą niechęcią społeczną i jest powszechnie krytykowany. Inną kwestią pozostaje, czy odnowiony kurort odniesie sukces na miarę np. Turcji, która bije rekordy w liczbie turystów.