Polska ma swój "most Karola". To miasto jest nadal nieodkrytą perłą
Praga należy do najchętniej odwiedzanych miast przez Polaków. To właśnie most Karola, gulasz z knedlikiem czy dobre piwo przyciągają turystów. Jak się okazuje, w kraju nad Wisłą również możemy zwiedzić miasto, gdzie znajduje się polski “most Karola”.
Kłodzko należy do najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Położona w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej miejscowość co roku przyciąga tysiące turystów.
Twierdza w Kłodzku
Zdecydowanie największą atrakcją miasta jest twierdza. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już ponad 1000 lat temu. Budowla ta miała strategiczne znaczenie dla miasta. Pełniła funkcję militarno-obronną.
Górna trasa Twierdzy Kłodzko jest otwarta dla zwiedzających. Jak czytamy na stronie tej atrakcji, “można wziąć także udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko, co pozwala przeżyć niezwykłą przygodę (jest to swego rodzaju spektakl osnuty wokół wydarzeń z 1807 r., w którym uczestnicy mają do odegrania ważne role)”. W Twierdzy kręcono odcinki serialu “Czterej pancerni i pies”, co może być niezłą gratką dla fanów.
Most Gotycki na Młynówce
Popularnym i łatwo dostępnym dla turystów miejscem jest Most Gotycki nad kanałem Młynówka. To właśnie ten obiekt nazywany jest polskim “mostem Karola”. Budowla jest stylistycznie powiązana ze swoim odpowiednikiem w Pradze. Most prawdopodobnie został wybudowany w drugiej połowie XIII wieku, jednak dokładna data nie została określona.
Most ma wiele określeń. Jedni nazywają go “mostem Wita Stwosza”, gdyż to właśnie ta ulica znajduje się nieopodal budowli lub “most św. Jana” od św. Jana Nepomucena. W Kłodzku jest dziewięć mostów, które łączą staromiejską (najstarszą) część miasta. Co ciekawe, most został zbudowany na zaprawie z… białka jaj kurzych, wapna oraz piasku. Wyróżniają go piękne zdobienia, liczne rzeźby przedstawiające świętych oraz krucyfiksy.
Rynek w Kłodzku
Będąc w Kłodzku warto wybrać się na plac Bolesława Chrobrego. Powstał on na początku XIII wieku, po lokacji miasta na prawie niemieckim. Przez kolejne lata powstało wiele kamienic w stylu renesansowym.
W centralnej części rynku znajduje się m.in. pręgierz oraz studnia miejska z fontanną, na której mieszczą się rzeźby m.in. delfinów.. Dodatkowo, można podziwiać tam kolumnę wotywną Najświętszej Maryi Panny wykonaną z piaskowca. Ten element zabudowy miasta był również wzorowany na praskim odpowiedniku.